Amerika ve Çin ticaret savaşlarında başı yanan büyük şirketlerden biri Huawei’di. Amerika’nın aldığı karar ile Huawei’ye lisans yasağı getirilmişti, aynı zamanda Amerika, stratejik ortaklarına Huawei ile çalışmayın çağrısı yapıyordu. Ama İngiltere’den, Huawei’ye destek geldi. 

Dünya ticaretinin ve teknolojisinin en büyük oyuncularından olan Çin ve Amerika arasında başlayan ticaret savaşı yüzünden birçok firma ambargo yemişti. Bunlardan biri de Huawei’di. Amerika tam anlamıyla kanıtlayamamış olsa da Huawei’nin güvenlik açıkları olduğunu ve Çin Hükümetine bilgi aktardığını iddia ederek, Huawei hakkında birçok yasaklama getirmişti. Daha sonra Amerika, stratejik ortaklarına da Huawei markası ile bağlantılarını kesmeleri yönünde çağrılarda bulunuyordu. İngiltere ise buna karşı çıktı ve Huawei’ye desteğini belli etti. 

huawei logo ile ilgili görsel sonucu

Huawei markasını uygun fiyatlı ve başarılı cep telefonlarıyla tanıyor olsak bile, Huawei büyük bir teknoloji şirketi. Özellikle geliştirdiği 5G donanımları ile Avrupalı birçok ülkeyle anlaşmaya varan Huawei, hayatımıza girmeye hazırlanan 5G’nin en büyük geliştiricisi durumunda. İngiltere ise tam bu noktada yani 5G teknolojileri konusunda Amerika’nın çağrısına karşı çıktı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, BBC’ye verdiği röportajda, “İngiliz halkı mümkün olan en iyi teknolojiye erişmeyi hak ediyor. Herkes için gigabit düzeyinde geniş band teknolojisini hayata geçirmeyi istiyoruz. Eğer bir marka eleştiriliyorsa, alternatifi de belirtilmeli.” ifadelerini kullandı. 

İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı MI5 Başkanı Andrew Parker ise yaptığı açıklamalarda 5G için Huawei’ye ihtiyaçları olduğunu söyledi. Alternatifi olmayan teknolojiler sunan Huawei’nin kaçırılması halinde 5G teknolojisi için yıllarca beklemek gerekeceğini belirtti. Aynı zamanda ParkerHuawei ile olan ilişkilerin, Amerika ile olan istihbarat ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini düşündüklerini söyledi. 

Çin ve Amerika arasında olan ticaret savaşları durulmaya ve uzlaşmaya doğru ilerlerken, Amerika’nın Huawei kararı ne zaman değişecek ya da iddia ettiği güvenlik açıklarını ne zaman gerçek anlamda kanıtlayacak bilemeyiz.  

ABD ve Çin ticaret savaşını bitirecek anlaşma imzalandı

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşını sona erdirecek anlaşmaya varıldı

Xiaomi’nin olası bir ABD yasağına karşı B planı hazır