Amerikalı teknoloji devi Apple, her geçen gün yeni bir özelliği daha hayata geçirmeye devam ediyor. Hatta dijital alana ilişkin sürekli yeni çalışmalar yapan şirketin çeşitli yeni fikirler hakkında patent başvurusunda bulunması ise bilinen bir gerçek. Son olaraksa Apple, kullanıcıların yıllardır beklediği bir özellikle ilgili yeni bir patent başvurusunda daha bulundu. Hatta şirket, Mac modellere Face ID’nin gelebileceğini gösteren bir patenti aldı bile.

Bilindiği gibi Face ID, kullanıcıların yüz tanıma teknolojisi aracılığıyla cihazlarını kilitlemelerini ve güvenli bir şekilde açmalarını sağlayan bir özellik olarak tanımlanabilir. Geçmişte, iPhone ve iPad’lerde başarılı bir şekilde kullanılan Face ID özelliğinin Mac’lere gelmesi, kullanıcı deneyimini geliştirebilir ve daha güvenli bir oturum açma yöntemi sağlayabilir. İşte Apple’ın Mac modellere ilişkin almış olduğu Face ID patentine dair bazı detaylar!

Bu Özellik Mac’lere de Gelebilir

Dünyanın en çok rağbet gören teknoloji markalarından birisi olan Apple, 2017 yılında tanıtmış olduğu iPhone X ile yüz tanıma sistemi Face ID’yi iPhone’lara getirmişti. Bunun ardından iPad modellerinde de yer almaya başlayan özelliğin Mac modellere ise ne zaman geleceği merak edilen bir konu olarak karşımızda duruyordu. Ancak elde edilen son haberlere göre Apple tarafından alınan bir patent, beklenen durumun sonunda gerçekleşebileceğini ortaya koyuyor. Patently Apple’nin fark etmiş olduğu ve ABD Ticari Marka Patent Ofisi (USTPO) tarafından onaylanan patent, söz konusu özelliğin Mac’lere de gelebileceğini gösteriyor.

Face ID’yi M3’lü Macbook’larda Görebilirsiniz

Apple’ın almış olduğu patente göre Apple, Face ID’yi artık bilgisayarlarına da getirmek istiyor. Hatta Mac’in yanı sıra aynen iPhone’larda olduğu gibi e-posta erişimi için de sistemden yararlanılabileceği ifade ediliyor. Yapılan çizimlere baktığımızda ise ekrana yerleştirilecek kameralarla bunun rahatlıkla gerçek olabileceğini görebiliyoruz. Patently Apple, bahsi geçen onaylanan patentin 2008’e kadar, yani tam olarak iPhone tanıtıldıktan bir yıl sonraya kadar uzandığını da açıklamalarına ekliyor. Bu demek oluyor ki şirket, aslında uzun bir zamandır bahsi geçen özelliği bilgisayarlara getirmek istiyormuş. Ancak şu an için Apple’ın bu özelliği ne zaman Mac’lere getirebileceği konusunda henüz bir bilgi yok. Fakat söylentilere bakılacak olursa bu özellik seneye tanıtılması beklenen M3 işlemcili Macbook Air veya Macbook Pro’da yer alabilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz