Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Son zamanlarda yenilikçi ürün girişimlerine ilişkin patent başvuruları ile gündeme gelen Apple, bu kez de bir patent kavgası ile gündemde. Teknoloji devi Apple, VirnetX isimli bir patent şirketi ile girmiş olduğu yasal süreçten galip çıkmayı başardı.
VirnetX isimli bir şirketle girmiş olduğu yasal mücadeleyi kazanan Apple, 502.8 milyon dolarlık bir parayı ödemekten kurtuldu. Daha önce de bahsi geçen şirketle patent davaları yaşayan Apple, bu kez temyize götürdüğü davayı kazandı ve tam 502.8 milyon dolar ödemekten kurtuldu. İşte detaylar!

Temyize Kadar Gittiler

ABD’li teknoloji devi Apple, bugüne kadar kimi şirketlerle patent anlaşmazlığına düşebiliyor. Ancak özellikle 10 yıldan beri süren bir dava Apple için hem önemli hem de dikkat çekici idi. VirnetX adlı şirketle 10 yıl öncesinden başlayan patent mücadelesi sonucunda taraflar sorunu yargıya taşıdılar ve son olarak mesele temyize kadar geldi. Ancak temyiz aşamasından sonra kavganın kazananı Apple oldu. Davanın nedeni ise patent anlaşmazlığı. VirnetX’in iddia ettiğine göre kendilerine ait olan bazı patentler, FaceTime ve iMessage’da bulunan kimi özelliklerde izinsiz olarak kullanılıyor. Başlayan dava sürecinin ilk aşamalarında, Apple’ın VirnetX’e tam olarak 502.8 milyon dolar ödemesine karar verildi. Ancak kararı temyize götüren Apple sonunda istediği sonuca ulaştı ve mahkeme heyeti Apple’ı haklı buldu. Ve heyetin vermiş olduğu bu karar sonucunda tazminat kararı iptal edildi. Bu sonuçla birlikte ise Apple, yarım milyar dolarlık tazminatı ödemekten kurtuldu.

Patent Trolü Olarak Tanınıyor

Neredeyse 10 yıldan uzun bir süredir devam eden patent kavgasının taraflarından birisi olan VirnetX, aslında varlık nedendi patentler üzerinden davalar açmak. Şirketin herhangi bir şekilde ürettiği bir ürün ya da hizmet yok. Firma bugüne kadar patent alarak bu patenti kullanan şirketlere dava açma suretiyle para kazanıyor. Bu nedenle de sektörde VirnetX birçok firma tarafından “patent trolü” olarak tanınıyor. FaceTime ve iMessage üzerinden Apple’a yargı savaşı açan şirket, bu kezse umduğunu bulamadı. 10 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından kazanan Apple oldu. Diğer yandan Apple’ın geçtiğimiz yıllarda bu şirket yüzünden 450 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldığını da hatırlamakta fayda var.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz