Dijital Dolmuş

‘Aktif Bank’ın dijital bankası ‘N Kolay’ tarafından geliştirilen ‘indiBindi’ mobil uygulaması, İstanbul’da dijital dolmuş dönemini başlatıyor. Aktarılan detaylara göre; İstanbullular, artık mobil uygulama aracılığıyla sarı dolmuşta saniyeler içinde ücretini ödeyebilecek ve dolmuşa binmek için ana durağa gitmek zorunda kalmayacak. 

‘Aktif Bank’ın dijital bankası ‘N Kolay’ tarafından geliştirilen ‘indiBindi’ mobil uygulaması, İstanbul’da dijital dolmuş dönemini başlatıyor. İstanbulluların, geliştirilen mobil uygulama aracılığıyla artık sarı dolmuşta saniyeler içinde ücretini ödeyebileceği ve dolmuşa binmek için ana durağa gitmek zorunda kalmayacağı ifade ediliyor. Aktarılan detaylara göre; ‘indiBindi’ uygulaması ile yolcular, dolmuşlarda artık QR kod ile temassız ödemeyi kullanabilecek. Üstelik uygulamadan rezervasyon yapılabilecek ve durakta beklenmesine gerek kalmayacak.  

İstanbul Taksi Dolmuş Hizmetleri Derneği iş birliğiyle geliştirilen uygulama ile dolmuşlarda temas sıfırlanacak ve ödemeler, QR üzerinden yapılabilecek. Ayrıca sarı dolmuş olarak bilinen araçlarda İstanbullular, rezervasyon da yapabilecek ve böylece ilk durağa ulaşmak zorunda kalmayacak. Bunun yanı sıra, dolmuş sürücüleri de uygulama aracılığıyla ödemeleri anlık takip edebilecek ve rezervasyon özelliğini kullandığında ana durakta bekleyerek zaman kaybetmeyecek. Mastercard’ın ‘Masterpass’ çözümü güvencesiyle kart bilgilerinin saklandığı ‘indiBindi’, kullanıcılarına ilk dolmuş yolculuğunu armağan edecek. Ayrıca her yolculukta toplanan puanlarla, biniş hakkı kazanılacak. İlk adımda İstanbul’un Kadıköy semtinde kullanıma açılan indiBindi’nin, önümüzdeki dönemde Türkiye’de de yaygınlaşması için çalışmalar sürdürülecek. 

‘indiBindi’ uygulaması, hayatı kolaylaştırmayı ve riski minimize etmeyi hedefliyor

indiBindi Uygulaması

Diğer yandan; Aktif Bank Perakende, Dijital ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Betügül Toker, ‘indiBindi’ uygulaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. ‘Aktif Bank’ın N Kolay çatısı altında sektörde fark yaratan çalışmalara imza attığını belirten Toker, açıklamasında Pandemi ile artan hijyen gerekliliği, temassız uygulamaların hayatımızdaki önemini bir hayli artırdı. Bu süreçte özellikle ‘elden ele ücret ödenen’ ve hala nakit paranın dolaştığı şehir içi ulaşım araçlarında hem yolcular hem de şoförler için risk yükseldi. Bu iç görüden yola çıkarak yeni uygulamamız indiBindi’yi hayata geçirdik ve ihtiyaç duyduğumuz hijyeni, hızı, kolaylığı bu uygulamada buluşturduk. Türkiye’de oldukça yaygın olarak kullanılan ve bizim ulaşım kültürümüzün bir parçası olan dolmuşlara temassız ödeme teknolojisini entegre ederek, hayatı kolaylaştırmak ve riski minimize etmek istedik. Önümüzdeki dönemde uygulamanın sınırlarını genişleterek, bu deneyimi Türkiye’yle paylaşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.  

Toker, daha sonra sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Eskiden dolmuşa binmek için sıra beklenirdi. Ya da ana merkez durağa gidilmesi gerekirdi. Buna da bir çözüm bulduk. Artık evden çıkmadan önce dolmuş rezervasyonunuzu yaparak, durakta binme rahatlığına kavuşuyorsunuz. Koşturmaya gerek kalmadan, herkes dolmuşuna ücretini de mobil uygulamadan ödeyerek binecek. Üstelik bedava biniş hakkı kazanacak ve nakit taşımak zorunda kalmayacak.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Şehir içi hava ulaşımı 10 yıl içinde kullanılmaya başlanacak

Araç Paylaşımı Platformu MOOV, 250 Bin Üyeyi Aştı 

‘BiTaksi’ Hizmetinde ‘İstanbulkart’ ile Ödeme Dönemi Başladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz