BiTaksi İstanbulkart ile Ödeme
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

İstanbulluların toplu ulaşım kartı ‘İstanbulkart’ ve ‘BiTaksi’ uygulaması, yeni bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında, ‘BiTaksi’ hizmetinde, ‘İstanbulkart’ ile ödeme dönemi başladı. ‘BiTaksi’ kullanıcılarının, artık yolculuklarını ‘İstanbulkart’ ile ödeyebileceği ifade edildi.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki ‘BELBİM AŞ’ ve ‘BiTaksi’ uygulaması, İstanbulluların hayatlarını kolaylaştırmak için bir araya gelerek yeni bir iş birliğine imza attı. Bu kapsamda; ‘Android’ ve ‘iOS’ işletim sistemli cihazlarda bulunan ‘NFC (Yakın Alan İletişimi)’ teknolojisi kullanılarak ‘İstanbulkart’ın, ‘BiTaksi’ye ödeme yöntemi olarak eklendiği ifade edildi. Böylece BiTaksi hizmetinde,İstanbulkart’ ile ödeme dönemi de başlamış oldu. ‘BiTaksi’ kullanıcılarının, artık yolculuklarını ‘İstanbulkart’ ile ödeyebileceği belirtildi.  

Aktarılan detaylara göre; ‘BiTaksi’ kullanıcıları, artık ödeme yöntemi olarak ‘İstanbulkart’ı seçerek ‘BiTaksi Gönder’e tıklayabilecek ve taksilerini çağıracak. Yolculuk sonunda telefonlarına ödeme ekranı geldiğinde kullanıcılar, İstanbulkartlarını telefonlarının arka kısmına dokundurarak kolaylıkla ödeme yapabilecek. Böylece ‘İstanbulkart’ sahipleri, güvenli ve temassız bir yolculuk deneyimi yaşayacak. ‘İstanbulkart’ ile ödeme, kartta yeterli bakiye bulunması durumunda da geçerli olacak. Hizmet, ‘Android’ telefonlarda ‘NFC’ ayarlarını açarak kullanılırken ‘iOS’te ise ‘iPhone 7’ ve sonrası telefon modellerinde kullanılabilecek. Bununla birlikte; 11 Ocak-11 Şubat tarihleri arasında ‘İstanbulkart’ ile yapılacak ilk yolculuklar, yüzde 20 indirimli gerçekleşecek. 

BiTaksi CEO’su Kaan Sancaklı, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu

BiTaksi CEO'su

Diğer yandan; BiTaksi CEO’su Kaan Sancaklı, yaşanan gelişme sonrası konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sancaklı, açıklamasında “Kurulduğumuz günden bu yana kullanıcılarımıza kolay, hızlı ve teknolojik bir ulaşım çözümü sunuyoruz. İçinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde, kolay ve temassız yolculuk yapılabilmesi bizim için oldukça kritik. Pandemi sürecinin başında hayata geçirdiğimiz ‘Kabinli Taksi’ uygulamamızla hem yolcularımızın hem de sürücülerimizin sağlıklarını korumak adına bir adım atmıştık. Yıllardır sunduğumuz dijital ödeme seçeneğiyle kullanıcılarımız debit veya kredi kartlarını sisteme bir kez tanımlayıp yolculuklarını temassız ödeyebiliyorlar. Şimdi de Belbim AŞ iş birliği ile hayata geçirdiğimiz bu çalışmamızla İstanbulluların hayatını bir kez daha kolaylaştırmış olduk” ifadelerini kullandı.  

BiTaksi’ uygulamasına gelen ‘İstanbulkart’ entegrasyonu, temassız ödeme olanağı sağlayacak 

BiTaksi İstanbulkart

BiTaksi CEO’su, daha sonra sözlerine şu ifadelerle devam etti: “İstanbulkart, şehir içi entegre ulaşım ağları oluşturma yolunda önemli bir araç. Bugün İstanbulkartlılar, şehir içi toplu ulaşım araçları ile diledikleri yere ulaşabiliyor. Bu sisteme BiTaksi’nin teknolojik alt yapısıyla taksilerin de eklenmiş olması halkımız için büyük bir kolaylık olacağı gibi bizim için de mutluluk verici.” 

‘BiTaksi’ uygulamasına ‘İstanbulkart’ entegrasyonu gelmesiyle ilgili düşüncelerini dile getiren BELBİM AŞ Genel Müdürü Yücel Karadeniz ise açıklamasında, “İstanbul gerek nüfus bakımından gerekse tarihi ve coğrafi olarak Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri. Bunca yapıya farklılığa kucak aşan bir şehre hizmet etmek çok büyük bir özveri istiyor. Bizim sorumluluğumuz da bu orantıda büyüyor. Her yaptığımız yenilikte düşündüğümüz ilk şey halkımızın hayatını daha kolay bir hale getirmek. İstanbulkart artık yalnızca bir ulaşım kartı değil ‘’Şehrin Yaşam Kartı’’. Biz de bu vizyonla şehrin birçok noktasında ödeme şansı sunuyoruz ve her alanda geçerli olmak için çalışmalarımızı her geçen gün artırıyoruz. Ulaşımdaki gücümüzü taksilerde de yaygınlaştırarak ekosistemimize BiTaksi’yi de ekledik. Bu iş birliğinde teknolojinin gücünü de yanımıza alarak BiTaksi’de NFC ile temassız ve hijyenik ödeme özelliğini devreye aldık. BiTaksi, akıllı taksi uygulamasıyla ulaşımın bir kolu olarak bizi çok mutlu eden bir iş birliği oldu. Böyle önemli iş birliklerini halkımıza sunmak gurur ve heyecan verici” ifadelerine yer verdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İstanbulkart Sahipleri, ‘MultiNet’ Yemek Kartı Geçen Her Noktada Ödeme Yapabilecek  

Dünyada Bir İlk: İstanbulkart ile Getir’de Ödeme Yapılacak

‘İstanbulkart Mobil’ Uygulamasına, ‘Masterpass’ Ödeme Sistemi Entegre Edildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz