Riot Games Cinsel Taciz

Riot Games CEO’su Nicolo Laurent, cinsel taciz iddiaları ile teknoloji basınının gündemine oturdu. Laurent’in mahkemeye başvurarak cinsel tacize uğradığını açıklayan eski sekreteri, dünyaca ünlü CEO’ya karşılık vermediği için kovulduğuna işaret etti.  

Riot Games CEO’su Nicolo Laurent, eski sekreteri Shardon O’Donnell tarafından kendisine yöneltilen cinsel taciz iddiaları ile teknoloji basınının gündemine oturdu. Aktarılan detaylara göre; O’Donnell, mahkemeye başvurarak Laurent tarafından sözlü cinsel tacize uğradığını açıkladı. İddialar arasında; Laurent’in, teklifine karşılık alamayınca sekreterini işten çıkardığı bilgisi de yer aldı. Laurent’in ayrıca, O’Donnell’in ekstra mesai ücretlerini ödemediği ve sekreterine öğle yemeği aralarını yasakladığı belirtildi.  

Bununla birlikte; 2020 yılının Haziran ayında işten çıkarılan O’Donnell, dünyaca ünlü CEO’nun kendisine “Evde yalnız olsak benimle başa çıkabilir misin?” ve “Evinde yaramaz şeyler yapmak istiyorum” gibi ifadeler kullandığına işaret etti. Laurent’in, ofisteki diğer kadın çalışanlara COVID-19 salgını stresinden kurtulmak için çocuk yapma tavsiyesinde bulunduğu iddiası da mahkeme dosyasına eklendi.  

Riot Games, daha önce de kadın çalışanlara cinsiyet ayrımcılığı yaptığı iddialarıyla gündeme gelmişti 

Riot Games Cinsiyet Ayrımcılığı

Diğer yandan; ‘League of Legends (LoL)’ ve ‘Valorant’ gibi ünlü oyunların geliştiricisi olan Riot Games, 2018 yılında da kadın çalışanlara cinsiyet ayrımcılığı uyguladığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Şirket; dava sonucunda, 2014 yılından bu yana şirkette çalışan tüm kadınlara tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Cinsel taciz iddiasına yönelik açıklama yapan bir şirket sözcüsü ise CEO’ya yöneltilen iddiaları yalanladı. Açıklamada; O’Donnell’ın, ofis içerisinde 8 kişiye rahatsızlık verdiği gerekçesiyle kovulduğu dile getirildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Riot Games 2021 Valorant Şampiyonlar Turu’nu Duyurdu

Riot Games ile Türkiye’nin İlk Dijital Espor Müzesi Açılıyor

Riot Games LoL’un e-spor Yayınlarında Görülecek Sihirdar Vadisi Arena Sancaklarını Duyurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz