Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Ülkemizde Efsane, Muhteşem, Harika Cuma isimleriyle tanınan Black Friday’de sunulan indirim fırsatları tüketiciler için oldukça cazip bir fırsat. Hal böyle olunca fırsatları kovalayanlar sadece tüketiciler olmuyor. Siber suçluların da dört gözle beklediği indirim günlerinde tüketiciler için güvenli online alışverişin yolları aktarıldı. 

İlk olarak ABD’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Black Friday’de giyimden kozmetiğe, elektronik aletlerden kuru gıdaya kadar pek çok kategoride geçerli olağanüstü indirimler tüketici karşısına çıkıyor. 

Türkiye’de Efsane Cuma olarak tanınan fırsatlardan siber suçlular da yararlanmaya çalışıyor. Tüketiciler bu indirim fırsatlarından yararlanırken siber suçlular, online alışveriş yapanların kimlik veya kredi kartı bilgilerine ulaşarak gelir elde etmeye sağlıyor.  Bu amaçla da arama motoru ve DNS zehirlenmeleri, bankacılık zararlı yazılımları, ortadaki adam saldırıları, sahte Android bankacılık uygulamaları gibi çeşitli saldırı yöntemlerini kullanıyorlar. 

Siber suçlulardan korunmak ve güvenli online alışveriş yapabilmek için ESET bazı ipuçlarını tüketicilerle paylaştı:

 

  • Halka açık Wi-Fi noktalarından alışveriş yapmamak; her internet bağlantısı online ödemeler için yeteri kadar güvenli olmadığından halka açık yerlerde online alışveriş yapmak riskli. Bu tarz durumlarda Wi-Fi’la değil de kendi kişisel bağlantınızı kullanarak alışveriş yapmak çok daha güvenli bir seçenek olacaktır.
  • Alışverişlerde kendi kişisel cihazlarınızı kullanmak. Bilgisayar, tablet, akıllı telefon fark etmeksizin alışverişinizi kendi cihazınızdan yapmanız çok daha mantıklı. Toplu kullanımın olduğu internet kafeler gibi cihazlardan işlem yapılması oldukça tehlikeli bir hareket olabilir.
  • Kredi kartı ve sanal kredi kartı kullanımıyla satın alma işlemlerini gerçekleştirin. Kredi kartı kullanarak yapılan satın alma işlemleri hesaplardaki parayı kapsamadığından daha güvenlidir.
  • Güvenlik yazılımınız güncel olsun. Hatta hala yapmadıysanız, birden fazla koruyucu katmana sahip güvenilir ve güncel bir internet güvenliği çözümü edinin.
  • Genellikle mail ve mesaj yoluyla gelen sahte indirim fırsatlarına karşı temkinli olun. Gerçek olamayacak kadar iyi bir teklif genellikle sahtedir emin olmadığınız takdirde işlem gerçekleştirmemeniz güvenliğiniz açısından çok önemli.
  • Online adres çubuğunu kontrol edin. Sahte siteler, taklit etmeye çalıştıkları resmi sitelerden farklı internet adresleri kullanırlar. URL’ye yani adres çubuğundaki sitenin adresinin doğru olduğundan emin olun.
  • Ekstrenizi kontrol etmeyi unutmayın. Mutlaka her alışverişten sonra banka ve kredi kartı hesap bakiyenizi kontrol etmek, karşılaşacağınız riskli bir hareketi kolayca önleyebilir.