Rusya’nın başkenti Moskova’da VR teknolojisi sayesinde ineklerin süt kalitesi ve üretimi arttı.

VR teknolojisi hayatımızın her alanına etkili bir biçimde girmeye başladı. Ancak anlaşılan o ki VR teknolojisi sadece insanlar üzerinde değil hayvanlar üzerinde de oldukça etkili. Rusya’da yapılan bir deneyde ineklere VR gözlüğü takıldı. Deney sonucunda ise, sanal gerçeklik gözlüğü takılan ineklerin süt üretiminde ciddi bir artış gözlemlendi.

Rusya’da çiftçiler, ineklerin süt üretimini arttırmak için ilginç bir yola başvurdu. Moskova yakınlarında bulunan bir çiftlikte ineklere VR gözlüğü takıldı. Bu ilginç denemenin sonucu ise herkesi şaşırttı.

VR gözlüğü takılan inekler, kendilerini yaz günü uçsuz bucaksız bir çayırda, çimlerin üzerinde buluyor. Takılan gözlük sayesinde ineklerin duygusal açıdan iyileştiği ve streslerinin azaldığı belirtildi. Anksiyetelerinin azaldığı belirtilen ineklerin süt üretimi ise doğrudan artmış oldu.

İneklere yaz günü çekilen bir çimenliğin simülasyonu gösterildiğinde, hayvanların kendilerini duygusal anlamda daha iyi hissettiği ve endişelerinin azaldığı yapılan testler sonucunda ortaya çıktı. Anksiyeteleri azalan ineklerin süt kalitelerinde ve miktarlarında ciddi artışlar görüldü.