Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
İngiliz hükümeti, kendisine 45 milyon sterline mal olacak bir sosyal projeye başlama kararı aldı. Buna göre hükümet, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarına ücretsiz olarak elektronik sigara dağıtımı yapacak. Hatta gerektiği takdirde maddi ve psikolojik destek de verecek.
İngiliz hükümetinden örnek bir davranış! Sigara bağımlılığı ile mücadele etmek için elbette birçok yol ve yöntem denenebilir. Ancak belki de bugüne kadar hiç görmediğimiz bir yöntem İngiltere’de uygulanmaya başlıyor. Buna göre, İngiliz hükümeti sigarayı bırakmak isteyen ancak başarılı olamayan vatandaşlarına psikolojik destek sunmanın yanı sıra ücretsiz olarak elektronik sigara dağıtmaya başlayacak. İşte detaylar!

İngiliz Hükümetinden Örnek Proje

Dünya çapında sigara kullanımı oldukça yaygın bir durumda. Hatta sigara kullanımı ve sigaraya başlama yaşı da son derece korkutucu boyutlara gelmiş durumda. Bu nedenle hükümetler sigara bağımlılığı konusunda belli oranlarda vatandaşlara çeşitli destekler vererek ülkelerindeki bağımlılıkla mücadele etmeye çalışıyorlar. Bu ülkelerden birisi olan İngiliz hükümeti ise oldukça değişik bir yöntemle bu konuda çalışma yürütüyor. Bu kapsamda hükümet, sigarayı bırakmak isteyen ancak başarılı olamayan vatandaşları için ücretsiz elektronik sigara dağıtacak. Buna ek olarak da bu kişileri hem finansal hem de psikolojik olarak destekleyecek.

Bırakana 400 Sterlin Ödül

56 milyon civarında nüfusu olan İngiltere’de milyonlarca kişi sigara kullanıyor. Bu nedenle çeşitli projeler geliştiren hükümet 2030 yılına kadar sigara içenlerin oranını yüzde 5’e düşürmeyi planlıyor. Bu plan doğrultusunda da, sigara içen 1 milyon İngiliz’e ücretsiz olarak elektronik sigara dağıtılacak. Elektronik sigara kitlerinden alan vatandaşlar, ayrıca özel psikolojik destek de alacaklar. Ve hatta sigara kullanan kişi hamileyse, sigarayı bırakmayı başarabilmesi halinde kendisine 400 sterlin ödeme yapılacak. Bu kararın ardında ise İngiltere’de, hamile kadınların yüzde 9 kadarının sigara içtiğinin tahmin edilmesi yatıyor. Fakat alınan bu kapsamlı tedbirler sayesinde sigara ile mücadelede aktif bir yol alınabileceği de düşünülüyor.
Hükümetin almış olduğu bu kararın ise elbette bütçeye belli oranda bir yükü bulunuyor. Bu konuda yapılan tahminlere göre İngiltere’nin sigara bıraktırma projesi, hükümete 45 milyon sterline mal olacak. Söz konusu bütçe ise Sağlık Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Ancak hükümet söz konusu bu masraflardan korkmadığını da açıklamış durumda.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz