Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dünyanın en popüler markalarından birisi olan Apple, bilgisayar satış oranları ile herkesi şaşırttı. 2023 yılının ilk çeyreğinde şirketlerin ne kadar bilgisayar satışı yaptıkları açıklandı. Yapılan sıralamada ise Apple’ın durumu hiç de iç açıcı değil.
Dünyanın teknoloji devlerinden birisi olan Amerikan çokuluslu şirketi Apple, son oranlarla gören herkesi şaşırttı. Bilgisayar satışlarından rakipleri ile kıyaslandığında oldukça kötü oranlara sahip olan şirket, bir önceki yıla oranla %40 düşüş yaşayarak en kötü performans gösteren şirket oldu. işte detaylar!

Satışlarda 3 Milyona Yakın Düşüş

Son birkaç yıldır yaşanan ekonomik bunalım ve kaosun etkileri somut bir şekilde görülmeye devam ediyor. Birçok sektör ve firmanın oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmiş olduğu bu durum, dünya devlerini de etkilemeyi başarmış gibi görünüyor. Öyle ki, dünyanın teknoloji devlerinden birisi olan Apple, satışlarında ciddi düşüşler yaşamaya devam ediyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde yapılan değerlendirme ve istatistikler, maalesef teknoloji devini alt sıralara itmiş durumda. IDC tarafından yayınlanan bir rapora göre, Apple’dan Asus’a, HP’den Dell’e kadar birçok şirketin PC satışları incelendi. Yapılan inceleme sonucunda elde edilen verilere bakıldığında, Apple’ın yılın ilk üç ayında Mac satışlarında büyük düşüşler yaşadığı gözleniyor. Buna göre satışların 6,9 milyondan 4,1 milyona düştüğü ve şirketin çok da iyi bir dönem geçirmediği net bir şekilde ortada.

4. Sırada Ama…

IDC verileri izlendiğinde, Apple 2022’nin ilk çeyreğinde 6,9 milyon satış rakamına sahip olarak görünüyor. Fakat bu yılki veriler incelendiğinde ise şirket Mac satışlarında %40’lık bir düşüş yaşadı ve 4,1 milyona geriledi. Bu da pazar payının %7,2’ye gerilediği anlamına geliyor. IDC istatistiklerine göre her ne kadar satışlarda 4. sırada olsa da eldeki bu sayılar, Apple’ın geçen yıla oranla en çok düşüş yaşayan şirket olduğunu gösteriyor. Apple’ın Mac satışlarında bu şekilde bir düşüş yaşamasının nedeni ise küresel ekonomik problemler ve azalan talep olarak görülüyor. Diğer yandan ABD’li şirketin bilgisayar satışlarında düşüş yaşadığı için M2 çiplerinin üretimini ocak ve şubat aylarında durdurduğu iddia edilmişti. Bu iddianın ardından bir de IDC’nin verileri ortaya çıkınca bu iddialar güçlenmiş oldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz