Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, Bill Gates tarafından COVID-19 aşı ve tedavi çalışmalarını hızlandırmak üzere yürütülen araştırma çalışmalarına 25 milyon dolar bağışladı. Konuyla ilgili açıklama, Priscilla Chan’in kurucusu olduğu bir yardım kuruluşunun resmi internet sitesi üzerinden yapıldı.

Sosyal medya devi Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, Bill Gates tarafından COVID-19 aşı ve tedavi çalışmalarını hızlandırmak üzere yürütülen araştırma çalışmalarına 25 milyon dolar bağışladıklarını duyurdu. Konuya ilişkin açıklama, Priscilla Chan’in kurucusu olduğu bir yardım kuruluşunun resmi internet sitesi üzerinden yapıldı. İkili, söz konusu bağışı koronavirüs salgınının yayılmasını önleyebilmek amacıyla yaptıklarını ifade etti. Bill Gates’in “COVID-19 Tedavi Hızlandırma Çalışmaları isimli girişimisıtma ve açlık gibi küresel sorunları çözmeyi hedefleyen ve kar amacı gütmeyen Bill&Melinda Gates Vakfı” tarafından yürütülmeye başlanmıştı. Zuckerberg ve eşi tarafından yapılan bağış da yine Bill&Melinda Gates Vakfı, Mastercard ve Wellcome iş birliği ile yapıldı. 

bill-gates-covid-19 

25 milyon dolar değerindeki yardım, aynı zamanda Zuckerberg’ün COVID-19‘a ilişkin olarak yaptığı ilk büyük bağış oldu. Diğer yandan Bill&Melinda Gates Vakfı, daha önce de pek çok milyardere konuyla ilgili bağış yapmaları konusunda itici güç olmuştu. Bu iş birlikleri ile yapılan çalışmalarenfekte olduğu düşünülen kişilerin durumlarını kendi kendilerine değerlendirmelerine yardımcı olmak için bir sohbet robotu oluşturmak, koronavirüs vakalarının yayılma hızını harita üzerinden takip edebilmek için bir yazılım yaratmak ve dünya çapında salgın araştırması yapabilmek için 100 milyon dolarlık bir yardım fonu hazırlamak gibi pek çok girişimi içerisinde barındırıyordu. 

Vakfın, COVID-19 fonu 150 milyon dolara yükseldi

Bununla birlikte yakın zamanda Bill Gates, “TED Konuşmaları” serisinin kurucusu ile beraber hükumetlerin koronavirüsün yayılmasını etkili bir şekilde önleyememesi üzerine online bir şekilde kapsamlı bir konuşma yapmıştı. Dünyaca ünlü iş adamı, salgınlara yönelik yeterli önlem alınmadığını düşündüğü için bir süredir potansiyel küresel salgınlar üzerine çalışmalar yapıyordu. 

Zuckerberg çifti tarafından yapılan 25 milyon dolarlık bağış ile birlikte, Bill&Melinda Gates Vakfı’nın COVID-19 çalışmalarına ilişkin toplam fonu 125 milyon dolardan 150 milyon dolara yükseldi. Bu ek finansmanın, kurumun koronavirüs tedavisi geliştirme yolunda yaptığı çalışmalara hız kazandırabileceği tahmin ediliyor.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Mark Zuckerberg, teknolojiyle ilgili 10 yıllık tahminlerini paylaştı 

Bill Gates açıkladı: Windows Mobile’ın başarısızlığında ABD’nin payı var

Facebook, Haber Akışı bölümüne COVID-19 Bilgi Portalı ekliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz