Okuma Süresi
2 dakika

Apple tarafından başvurusu yapılan yeni bir patent dosyası, teknoloji devinin otomobil sektörüne giriş yapmayı planlayıp planlamadığıyla ilgili soruları da gündeme getirdi. Şirket tarafından yapılan patent başvurusuna göre, Apple’ın üzerinde çalıştığı sürüş teknolojisiyle piyasaya sürülecek araçlar sesli komut aracılığıyla söylenen varış noktasına otonom bir biçimde yolcu taşıyabilecek, kendi kendine park edebilecek ve el işaretleri veya bakışları analiz ederek belli bir komutu yerine getirebilecek.  

Teknoloji devi Apple tarafından 2 Ağustos 2019 tarihinde hazırlanan bir patent dosyasının ortaya çıkmasıyla birlikte, şirketin otomobil sektörüne giriş yapmayı planlayıp planlamadığıyla ilgili soru işaretleri teknoloji dünyasının gündemine oturdu. Marka, halihazırda başka otomobil üreticilerine sağladığı “Siri” sesli asistan entegrasyonuyla sektörün perdelerini aralamış durumdaydı. Fakat bu defa gündeme gelen patent başvurusu, teknoloji devinin sektöre kendisine ait ve tamamıyla otonom bir otomobil teknolojisi sunmayı planlıyor olabileceğini de ortaya çıkardı.  

Patent başvurusuyla birlikte gün yüzüne çıkan detaylara göre, şirket sesli komutlara göre aksiyon alabilen bir otomobil üzerinde çalışıyor. Apple’ın üzerinde çalıştığı teknoloji hayata geçirilebilirse sürücüler, tamamıyla kendi kendini sürebilen otonom bir araca sesli komutlar verebilecek. Sürücü gitmek istediği varış noktasını sesli komut ile ilettikten sonra araç, yolcuları o noktaya taşıyabilecek. Örneğin sürücü, sesli komut aracılığıyla çiçek almak istediğini belirtirse araç, en yakın çiçekçiyi bulacak ve yolcuları doğrudan oraya götürecek. Yani patenti için başvurulan otomobil teknolojisi, aracın sesli komutları bir bağlama oturtarak görevi tamamlamak üzere uygun bir hedef oluşturmasını mümkün hale getirecek. 

Bununla birlikte araçlar, en uygun park yerini bularak kendi kendini park edebilecek. Sürücü birden fazla girişi olan bir varış noktasına gidiyorsa otomobil, en yakın girişi bulacak ve kendisini doğrudan o girişin önüne park edebilecek. Ayrıca araç, varış noktasıyla ilgili analizler yaparken harita üzerindeki mesafeyi, varış noktasındaki olası fiyatları ve sürücünün o noktayla ilgili oluşan ziyaret geçmişini de göz önünde bulunduracak.  

Otomobil el hareketlerini ve bakışları analiz ederek aksiyon alabilecek

Patent başvurusundaki diğer detaylara göre, bu özelliklerin yanında araç el hareketlerini, bakışları veya dokunmatik ekran üzerinde yapılan işlemleri analiz ederek belli bir komutu yerine getirebilecek. Örneğin sürücü, belli bir park noktasına işaret ettiğinde araç bunu analiz ederek kendisini o noktaya park edebilecek.  

Apple’ın otomobil sektörüne tanıtmaya hazırlandığı yenilikler otomobil tutkunları için oldukça heyecan verici olsa da teknoloji devinin bu patenti kendi otomobilini üretmek üzere kullanıp kullanmayacağı ya da onu diğer araç üreticilerine satıp satmayacağı henüz net olarak bilinmiyor. Şirketin otomobil sektörüne ilişkin projeleri dedikodudan ibaret değilse de Apple’ın bu tip bir teknolojiyle çok kısa bir zaman içerisinde Tesla, Mercedes ve Audi gibi otomobil devleriyle kıyasıya rekabet içerisinde olabileceği tahmin ediliyor.

Şirketin bir süredir, otomobil teknolojisi üzerinde çalışıyor olduğu konuşuluyordu

Dünyaca ünlü teknoloji devinin, piyasaya bir otomobil tanıtma planının olduğu iddiaları uzun bir süredir konuşuluyordu. 2018 yılında şirket analisti Min Chi-Kuo, Apple’ın üzerinde çalıştığı bir dizi ürün listelemişti ve paylaşılan ürün listesinin içerisinde bir otomobil de bulunuyordu. Bununla birlikte KuoApple’ın üzerinde çalıştığı otomobili ilk iPhone ile kıyaslamış; bu ürünün şirketin piyasa değerini 2 trilyon dolara kadar çıkarabileceğini söylemişti.  

Bunun üzerine, şirketin üzerinde çalıştığı otomobil projesinin “Titan Projesi” adını aldığı ve projenin 2014 yılından beri geliştiriliyor olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. O tarihten beri de teknoloji devinin otomobil sektörüne ilişkin çeşitli patentlere başvuruyor olduğu ve General Motors, Ford ve Tesla gibi otomobil devlerinden önemli isimleri transfer ederek şirket bünyesine kattığı biliniyor. 

Aston Martin, elektrikli otomobil projesini askıya aldı

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş yerli otomobilin fiyatı ve ismi hakkında yeni açıklamalarda bulundu

Yerli otomobilin sesli asistanının tanıtım videosu yayınlandı