Wikipedia Kurucusu: Sitedeki Bilgiler Güvenilir Değil
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedi platformlarından biri olan ve Türkiye’de bir dönem kapatılarak Anayasa Mahkemesi kararı ile tekrar açılan Wikipedia’nın kurucusu Dr. Larry Sanger platformun gerçeği sağlama konusunda her zaman güvenilir olmadığını söyledi. 

Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedi platformlarından biri olan Wikipedia’nın kurucusu Dr. Larry Sanger konuk olarak katıldığı bir YouTube kanalında sitedeki bilgilerin güvenilir olmadığını ve artık propaganda aracına dönüştürüldüğünü ifade ederek “Gerçeği sağlama konusunda her zaman güvenilir olmadı” dedi.  

“Perde Arkasında Büyük, Kötü, Karmaşık Bir Oyun Var” 

Wikipedia Kurucusu: Sitedeki Bilgiler Güvenilir Değil

Programda, Wikipedia’nın eskisi gibi olmadığına ve artık olayları taraflı bir şekilde verdiğine dikkat çeken Sanger, “Bu da bazı kişilerde Wikipedia’nın kotrolünü ele geçirme isteği yaratıyor” diye konuştu. Makalelerin birisinin söylemesini istediği şeyi yansıtmasını sağlamak için perde arkasında oynanan büyük, kötü, karmaşık bir oyun var” diye ifade eden Sanger, bazı büyük şirketlerin kamuoyunun düşüncesini etkilemek için maaşlı personeller çalıştırarak platformda yazdırdıklarını belirtti.  

“Wikipedia Sayfalarını Müşterileri Adına İzleyen, Düzenleyen Bir Sektör Var” 

Sanger konuşmasının devamında “Elbette dini bir lider, parti yetkilileri veya bir diktatör gibi otorite figürü tarafından ne düşünmeleri gerektiğinin söylenmesini isteyen insanlar var. Ancak bu tür dürtülere hitap eden bir kaynak sadece kötülük yapmış olur. Böyle bir kaynak, aynı zamanda, halkın gerçeklik algılarını kendi çıkarları için manipüle etmek isteyenler için de yararlı bir araç haline gelir. Sistematik olduğunda bunun adı propagandadır. Ve Wikipedia’da gerçekten uğraştığımız şey bu. Ayrıca, müşterileriyle ilgili Wikipedia sayfalarını izleyen ve onlar adına düzenlemeler yapan koca bir sektör de var. Wikipedia editörleri kimliklerini açıklamak zorunda olmadığı için bunların bir kısmı engellenemiyor” dedi.  

İlginizi Çekebilir:

Yerli Aşı Turkovac-Coronovac’ın 3. Doz Klinik Testleri Başladı

OnePlus Nord 2 İçin İlk Görsel Geldi

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz