ÇİN TARAFINDAN UZAYA FIRLATILAN VE KONTROLDEN ÇIKAN ROKETİN ENKAZININ BÜYÜK BİR KISMI ATMOSFERDE YANDI, PARÇALARININ BİR KISMI İSE MALDİVLER YAKINLARINDA HİNT OKYANUSU'NA DÜŞTÜ. (İHA/MALE-İHA)

Çin ’in 29 Nisan’da yörüngeye fırlattığı Long March 5B roketi, Maldivler’in batısına düştü. Aktarılan detaylara göre Türkiye saati ile 10.24’te atmosfere yeniden giren roketin büyük bir bölümü Dünya’ya girerken parçalandı.

Çin Uzay İstasyonu’nun 29 Nisan’da Hazinan Adası’ndan yörüngeye fırlattığı Long March 5B roketi son günlerde sık sık gündeme geliyordu. Tianhe çekirdek modülünü uzaya taşımayı amaçlayan roketin Tianhı modülü fırlatmanın ardından roketten ayrılmış ve planlanan yörüngesine girmişti. Çin, uzay ziyaretlerinde astronotlar için birincil yaşam alanı olmasını planladığı istasyonu tamamlamak için gönderdiği roketin ardından 10 tane daha roket göndermeyi hedefliyordu. Geçen sene mayıs ayında gönderilen roketten sonra fırlatılan ikinci roket olan Long March 5B roketinin görevi başarıyla tamamlayamayacağı ifade edilmeye başlanmıştı. 

Yörüngeye fırlatıldıktan sonra kontrolden çıkan roketin yeniden Dünya’ya döneceği bilgisi roketin nereye düşeceği hakkında bazı soru işaretleri yaşatmaya başlamıştı.  16,6 metre, maksimum çapı 4,2 metre ve kalkış kütlesi 22,5 ton olan bir uzay aracı Tianhe Dünya’ya düştü

Çin roketi Hint Okyanusu’nda Maldivler’de düştü

ABD Hava Sahası Kurumu (Aerospace Corporation)’nun daha önce aktardığı tahminlerine göre; Çin tarafından fırlatılan ve atmosferde kontrolden çıkan ‘Long March 5b’ isimli roket, 9 Mayıs’ta Dünya’ya geri düşeceği aktarılmıştı. Nereye düşeceği hakkında tartışmalara yol açan roket, 9 Mayıs Pazar günü Türkiye saati ile 05.24’te Hint Okyanusu’nda Maldivler yakınlarına serbest düşüş yaptı. Roketin konumunu takip eden SpaceTrack.com sitesi de Lond March 5B’nin düşüşünü doğruladı.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi’nin yaptığı açıklamalarda, 22,5 tonluk roketin büyük bir bölümünün atmosfere girdiğinde yandığını ve sadece küçük parçaların yeryüzüne ulaştığını bildirdi. Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi, roketin düşeceği yer hakkındaki tahminlerinde ise yanıldı. Cuma günü yaptıkları hesaplamalarda roketin Pasifik Okyanusu’na düşeceğini belirten ofisin tahminleri, roketin Maldivler’e düşmesiyle hesaplamalarında yanıldıklarını gösterdi. 

İlginizi Çekebilir:

SN15, Yüksek İrtifa Test Uçuşundan Sonra Başarıyla Dikey İniş Yapan İlk Starship Roket Prototipi Oldu! 

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması ‘na Rekor Başvuru: 544 Takım Bulunacak

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Moxie Mars’ta Oksijen Üretti, Sony Giyilebilir Klima!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz