Intel, düzenlediği bir lansmanla önümüzdeki dönemde piyasaya sürülecek tüketici sınıfı, yüksek performanslı grafik ürünleri markası Intel Arc ’ı tanıttı. Donanım, yazılım ve hizmetleri kapsayacak olan Arc markası; birinci nesli Alchemist kod adlı  Xe HPG mikromimarisi (eskiden DG2 olarak tanınıyordu) tabanlı olan birden fazla donanım neslini içerecek. 

Intel, yaklaşmakta olan tüketici GPU’larını Intel Arc olarak markalaştırıyor. Yeni Intel Arc markası, Intel’in üst düzey ayrık GPU’larını destekleyen donanım ve yazılımın yanı sıra birden çok donanım neslini kapsayacak. Daha önce DG2 olarak bilinenlerin ilkinin, 2022 yılının ilk çeyreğinde “Alchemist” kod adıyla gelmesi bekleniyor.

Intel Arc için açıklama yapan Intel Başkan Yardımcısı ve İstemci Grafik Ürünleri ve Çözümleri Genel Müdürü Roger Chandler:“Bugün, daha birkaç yıl önce başladığımız grafik yolculuğumuzda çok önemli bir ânı yaşıyoruz. Intel Arc markasının lansmanı ve geleceğin donanım nesillerinin açıklanması, Intel’in her yerdeki bilgisayar oyuncuları ve yaratıcılara derin ve sürekli bağlılığını gösteriyor. Ekiplerimiz, önümüzdeki yılın başlarında piyasaya çıktığında, bu ürünlerin birinci sınıf ve sorunsuz deneyimler sağlaması için inanılmaz çalışmalar yapıyor.” dedi.

Yüksek performans ve işlevsellik sağlayacak

Intel Xe,  ayrık ve veri merkezlerinden süper bilgisayarlara kadar birçok ürüne entegre olağanüstü bir performans ve işlevsellik sağlamak için tasarlanan, ölçeklendirilebilir bir grafik ve bilgi işlem mimarisidir. 

Yakında piyasaya çıkacak olan Arc Grafik ürünleri; Intel’in Xe LP, HP ve HPC mikromimarilerine benzeyen ve ileri grafik özellikleriyle birlikte ölçeklenebilirlik ve işlem verimliliği sağlayacak olan XeHPG mikromimarisi tabanlıdır. Alchemist kod adlı birinci nesil Intel Arc ürünleri; donanım tabanlı ışın izleme ve yapay zekâ ile çalışan süper örnekleme sunarken, DirectX 12 Ultimate için tam destek sağlayacak. 

Intel’in uzun vadeli vizyonu, dünyanın her yanındaki bilgisayar oyuncularına ve yaratıcılara sorunsuz oyun ve içerik oluşturma deneyimleri sağlayarak, onlara açık ve erişilebilir yazılım araçlarıyla birlikte donanımda inovasyon ve seçenekler sunmaktır.

Alchemist ürünleri, 2022 yılının ilk üç ayında piyasaya sürülecek. Şirket diğer özellikler 2021’in ilerleyen dönemlerinde açıklayacak.

İlginizi Çekebilir:

Temmuz Ayında Oyun Satışları Düştü: En Çok Ciro Yapan Oyun Belli Oldu

Intel, Yeni Xeon W-3300 İşlemci Serisini Piyasaya Sürdü

11. nesil Intel Core i7 işlemcili Casper Excalibur G900 gaming laptop inceleme:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz