Xiaomi, artırılmış gerçeklik sektörüne resmen giriş yaptığını duyurdu. Şirket, gerçekleştirdiği bir etkinlikte “Mijia AR” ismini verdiği artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı.

Artırılmış gerçeklik, dijital içeriğin gerçek dünyanın üzerine yerleştirilmesini ifade ediyor. AR akıllı gözlükler, kullanıcının gerçek dünyasında bilgisayar tarafından oluşturulan veya dijital bilgileri üst üste bindirerek, kullanıcının gerçek dünya sahnelerine 3D görüntüler ve animasyonlar, videolar ve benzeri bilgiler ekliyor.

Sanal gerçeklik gözlükleri (VR), kullanıcılarda işitsel, görsel ve dokunsal uyarım sağlayarak tamamen farklı bir gerçekliği simüle ederken, artırılmış gerçeklik gözlükleri (AR) kullanıcıların ek bilgilerin avantajıyla çalışmasına, oynamasına ve çevrelerindeki dünyayla olduğu gibi etkileşime girmesine imkan tanıyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin, ilerleyen dönemlerde eğitimde ve uzaktan iş birliğinde kullanılarak, coğrafi olarak farklı olan çalışanları birbirine bağlaması planlanıyor. Teknolojinin güçlü isimlerinden Xiaomi, artırılmış gerçeklik gözlüğü Mijia AR ile bu konuda sektöre öncülük etmeyi hedefliyor.

Xiaomi Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünü Resmen Tanıttı!

Çinli teknoloji devi Xiaomi, gerçekleştirdiği bir etkinlikte, Google, Meta ve Apple gibi şirketlerin de üzerinde çalıştığı artırılmış gerçeklik teknolojisine eğildiğini ilan ederek “Mijia AR” olarak isimlendirdiği artırılmış gerçeklik gözlüğünün tanıtımını yaptı.

Xiaomi’den gelen ilk bilgilere göre Mijia AR, 100 gram ağırlığıyla görünümün aksine son derece hafif bir deneyim vadediyor. Gözlüğün katlanabilir yapıda olmaması ise, tek eksik nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum taşıma konusunda bazı dezavantajları ortaya çıkarıyor.

Mijia AR Özellikleriyle Üstün Performans Vadediyor!

Sektörün öncülerinden Xiaomi’nin yeni piyasaya sürdüğü Mijia AR, 8 çekirdekli özel bir Snapdragon işlemci, 3 GB RAM ve 32 GB depolama alanı ile dikkat çekiyor. Kaliteli kamerası ile çok konuşulacak olan bu gözlük, Mijia uygulaması aracılığıyla akıllı telefona bağlanabiliyor. Bu sayede anlık veri aktarımı imkanı sağlıyor. Kullanıcılar, bu gözlüğü kullanırken fotoğraf ve video çekebiliyor, bunlara filtre uygulayabiliyor ve sosyal medya hesaplarında paylaşabiliyor.

Mijia AR’da iki kamera kurulumu bulunuyor. Bu kamera kurulumu 50 MP çözünürlük sunan birincil kamera ve 8 MP çözünürlüğe sahip periskopik telefoto kamerasını kapsıyor. IOS destekli Mijia AR, 5x optik yakınlaştırma ve 15x’e kadar hibrit yakınlaştırma yapabiliyor. Xiaomi Mijia AR’ın 399 karşılığında satılacağı belirtilirken, cihazın Türkiye pazarına girip girmeyeceği henüz bilinmiyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz