intel-raptor-lake-teknosafari

Intel Raptor Lake işlemciler, 32 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilecek. Yeni seri, AMD Ryzen 7000 serisinin karşısına rakip olarak gelecek.

Alder Lake mimarisi ile melez çekirdek yapısını daha sık kullanmaya başlayan Intel, Raptor Lake serisi ile iddialı geliyor. Özellikle verimlilik çekirdekleri konusunda daha fazla özen gösteren Intel, Raptor Lake serisinde 32 çekirdeğe kadar ölçekleme yapabilecek.

Gelecek yıl kullanıma hazır olması beklenen Raptor Lake mimarisi, 32 çekirdeğe kadar çıkabilecek. Alder Lake serisi, 24 çekirdeğe kadar çıkabiliyordu.

raptor-lake-teknosafari
Görseller temsilidir.

Intel Core i9-13900K amiral gemisinin 8 performans, 16 verimlilik çekirdeği ile geleceği belirtiliyor. 8 izlek birimi ile toplamda 32 çekirdek yer alacak. Ancak bu işlemci bir mühendislik örnek versiyonu olduğu için 1.8 GHz seviyesine kadar çıkabiliyor.

AVX-512 desteğinin yine yer almadığı Raptor Lake mimarisi, AMD Ryzen 7000 serisinin karşısına çıkacak. AMD, bu yıl yeni serisi ile karşımıza çıkacak. İki seri de birbirine yakın dönemlerde piyasaya sürülecektir.

AMD ile Intel, büyük bir rekabet içerisinde işlemci pazarının lideri olmak için çabalıyor. İki şirket de yeni teknolojileri ve performansları ile kullanıcıları kendisine çekmek istiyor. Uzun zamandır işlemci piyasasının hakimi olan Intel, son birkaç yıldır bu koltuğu AMD cephesine kaptırmış durumda.

İlginizi Çekebilir:

Instagram, Edit Grid özelliğini duyurdu

Radeon Super Resolution, %70’e kadar FPS artırabilir

Nvidia, yenilenmiş RTX 3080 modelini duyurdu

ASUS OLED ekranlı dizüstü modellerine yenilerini ekledi

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz