İnternet Neden Yavaş? Wi Fi İnternet Neden Yavaş? İşte Olası Sebepler

Gün içerisinde aniden bağlantı hızının düştüğünü ya da farklı bir yere gittiğinizde aslında kendi evinizde kullandığınız internetin ne kadar yavaş olduğunu fark ettiğiniz olmuştur. Böyle bir durumda genelde hepimizin aklına ilk olarak “İnternet neden yavaş?” sorusu gelir. İşte bu sorunun yanıtı birçok farklı parametreye bağlı olarak değişebilir.

Wi-Fi full çekiyor ama internet yavaş cümlesini hem sık sık kullanırız hem de çevremizden duyarız. Çünkü günümüzün en büyük problemlerinden biri, yetersiz bağlantı hızı ve düşük internet kalitesi. Tabii aslında bu sorundan kurtulmak için yapılabilecek şeyler var. Yani kendimizi düşük hızlı, kalitesiz internete maruz bırakmak zorunda değiliz. Eğer daha düzgün bir bağlantı ihtiyacı duyuyorsak öncelikle internet neden yavaş sorusuna yanıt vermemiz, yani sorunu tespit etmemiz gerekiyor. Ardından gerekli adımları atarak daha hızlı bir internet erişimine sahip olabiliriz.

Wi-Fi İnternet Neden Yavaş?

Wi-Fi internet neden yavaş?” sorusunun yanıtı duruma göre değişebilir. Çünkü internet hızı birçok değişkene bağlı. Sağlayıcı, cihazlar, bağlantı tipi ve hatta kablo kalitesi bile internet hızı üzerinde etkili. Dolayısıyla yaşanan yavaşlık sorununu çözmek için tüm değişkenleri incelemek gerekiyor. Ama her şeyden önce yapılması gereken bir şey var. O da internetin hızını ölçmek. Ancak bu şekilde sorunun kaynağını en doğru haliyle belirleyebiliriz. Bu nedenle gelin, öncelikle internet hızına nasıl bakılır onu konuşalım.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternet hızının düştüğünü gördüğünüzde ilk olarak birkaç farklı siteye giriş yapmayı deneyin. Çünkü bazen bu sorun web adresiyle alakalı da olabiliyor. Eğer farklı sayfalarda aynı sorunu yaşıyorsanız o zaman hız testi yaparak sorunun kaynağına inmeniz gerekiyor.

  • Açık olan tüm internet sayfalarını ve uygulamaları kapatın.
  • Test için bölüm sonunda verdiğimiz linke tıklayarak Speedtest sitesine gidin.
  • Ana sayfada yer alan “Go” yazısına tıklayın.

  • Site internet hızını ölçmeye başlayacak. Bir süre sonra işlem bittiğinde karşınıza bir rapor açılacak. Buradan upload ve download hızlarını görebilirsiniz.

Bu işlem sonunda kullandığınız internet paketinin vadettiği hız ile ulaştığınız internet hızı arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Eğer hız testinin sonucu kullandığınız paketin sunduğu imkanlar ile uyumluysa yapabileceğiniz tek şey, daha hızlı bir internet paketine geçmek olacaktır. Ama eğer bağlantı hızınız kullandığınız paketin altındaysa araştırma yapmaya devam etmeniz gerekiyor demektir. Bu noktada birazdan bahsedeceklerimizi inceleyebilirsiniz. Böylece internetin neden yavaş olduğunu bulabilir ve soruna çözüm getirebilirsiniz.

İnternet hız testi yapmak için TIKLAYINIZ!

Wi-Fi Çok Yavaş, Bunun İçin Ne Yapabilirim?

Bazen Wi-Fi sinyali çok düşük olduğu için internet ancak minimum hızda kullanılabiliyor. Kimi zaman Wi-Fi çekim gücü yüksek olmasına rağmen internet çok yavaş olabiliyor. Burada hızlıca “Wi-Fi çekim gücü nedir?” sorusuna da yanıt verelim. Çekim gücü, cihaz ile interneti dağıtan modem arasındaki ilişkiyi tanımlamak için kullanılan bir kavram. Çekim gücü ne kadar yüksekse bu ikili arasındaki ilişki o kadar sağlıklı demektir. Ama bu durum, internetin her zaman çok hızlı olacağı anlamına gelmez. Bu noktada devreye giren farklı değişkenler var.

1. Aynı Ağa Bağlı Çok Fazla Cihaz Olabilir

Bir internet ağına ne kadar çok cihaz bağlanırsa hız o kadar düşer. Özellikle video ve film yayınları yapan siteler açık olduğunda ya da indirme yapan bir bilgisayar, kullandığınız ağa bağlandığında hızın düştüğünü görebilirsiniz. Bu nedenle yüksek hızda internete ihtiyaç duyduğunuzda aynı ağa bağlı cihaz sayısını azaltmanızda fayda var. Ayrıca kablosuz ağınıza kaçak bağlantıları önlemek için güvenlik seviyesi yüksek bir şifre tercih etmeniz de iyi olabilir.

2. Ağ Bağdaştırıcısını Güncellemek Gerekebilir

Güncellenmeyen ağ bağdaştırıcı ayarları internet hızının düşmesine sebep olabilir. Bu durumdan kaçınmak için “Aygıt Yöneticisi” menüsüne gelerek ağların güncel olup olmadığını kontrol edin. Yanında sarı minik bir ünlem bulunan ağlar güncellemeye ihtiyaç duyuyor demektir.

3. Görev Yöneticisini Kullanarak İnternete Bağlı Uygulamaları Kontrol Edin

Bazen siz fark etmeden bilgisayarınız arka planda internet kullanan uygulamaları çalıştırabilir. Bu durumda hızın düşmesi normaldir.

  • Kontrol için öncelikle görev yöneticisini açın. Burada “Performans” sekmesine gelin ve en altta yer alan “Kaynak İzleyicisi” menüsünü açın.

  • Karşınıza gelen ekranda “Ağ” sekmesine tıklayın. Böylece ağ kullanan farklı uygulamaların listesine erişebilirsiniz.

4. Modemi Resetlemeyi Deneyin

Isınan modemde performans düşüklüğü görülebilir. Ya da uzun süre aynı IP üzerinden işlem yapan modemin yazılımı yavaşlayabilir. Bunlar da internet hızının düşmesine neden olur. Böyle durumlarda modemi kapatıp 1 dakika kadar bekledikten sonra yeniden açmayı deneyebilirsiniz.

5. Bağlantı Kanalınızı Değiştirin

Modem ayarlarında “Kontrol Kanalı” isimli bir kısım yer alır. Burası sizin bağlantı aldığınız kanalın belirlendiği alandır. Ve bu kanal internet hızınız ile doğrudan ilişkilidir. Normalde modem kurulumu sonrasında sistem otomatik bir kanal atar. Ama bu kanal her zaman sizin için en verimlisi olmayabilir.

  • Kanalı değiştirmek için modem ayarlarındaki “Kontrol Kanalı” sekmesine gidin.
  • Modemin türüne göre, 2.4 GHz ya da 5 GHz, değişen kanal seçenekleri ile karşılaşacaksınız. Farklı kanalları deneyerek en hızlı seçeneği bulabilirsiniz.

6.Zyxel WRE6602 AC1200 Menzil Genişletici ile kablosuz kapsama alanını genişletin

Zyxel WRE6602 AC1200 Menzil Genişletici

Kablosuz internet bağlantısını verimli kullanmak ve internete evinizin tüm odalarından rahatlıkla erişebilmek için kullanabileceğiniz ideal yöntemlerden biri de Wifi mesafe genişletici adıyla bilinen menzil genişletici kullanmaktır. ZyXEL WRE6602 Wireless Dual Band AC1200 Menzil Genişletici, Mevcut WiFi’nizi hızlı AC1200 MIMO hızıyla genişleterek daha geniş bir kapsama alanında kullanmanızı mümkün kılar. Böylece modeme en uzak odalardan bile internete erişme imkanınız olur.

ZyXEL WRE6602 menzil genişletici, çift bant teknolojisini kullanıyor. Yani ister 2.4 GHz, ister 5GHz ağlarda bu cihazdan faydalanabiliyorsunuz. Artık evde veya iş yerindeki ve hatta cebimizdeki cihazların pek çoğu 5 GHz bant desteği gösteriyor. 2.4 GHz ağdaki trafiğin yoğunluğu, veri transferinin zamanlamasında gecikme yaratırken, 5 GHz bandı, son teknolojiyi kullanarak çok daha hızlı bir bağlantı imkanı sunuyor.

Cihaz, toplamda 1200 Mbps‘e kadar teorik destek sağlıyor. Bunun 300 Mbps’ini 2.4 GHz ağlar için ayıran cihaz, 867 Mbps’ini ise 5 GHz’e atamış durumda. Siz de ev veya ofisinizde internet bağlantı sorunu yaşıyorsanız bir menzil genişletici ile daha verimli bir bağlantıya sahip olabilirsiniz.

ZyXEL WRE6602 menzil genişletici satın almak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:

İnternet Hızı Nasıl Artırılır? İnternet Hızını Arttırma için Basit Çözümler

Modem hızı etkiler mi? Modem hızı nasıl artırılır? Detaylı Anlatım

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz