Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Dünyanın en yaygın kullanılan arama motorlarından birisi olan Google Arama’ya yeni özellikler geleceğini duyurdu. Google tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu yenilikler sayesinde kullanıcılar aradıkları doğru ve güvenilir bilgiye daha kolay ulaşabilecekler.
İnternetle birlikte her nevi bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılabilirken bu durumun olumsuz bir noktası ise dezenformasyon olarak karşımıza çıkıyor. Oysa ki erişilen bilgilerin hızı kadar doğruluğu, güncelliği ve kalitesi de bir o kadar önemli. Bu konuda harekete geçen Google ise Google Arama’ya yeni özellikler getirerek doğru bilgiye erişim için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. İşte detaylar!

Doğru Bilgi İçin Yeni Özellikler

Aranılan, merak edilen ya da ihtiyaç duyulan birçok bilgi için milyonlarca kişinin temel kaynaklarından birisi olan Google, aynı zamanda dünyanın en popüler arama motorları arasında. Fakat bilgi arama noktasında güvenilir bilgi aramak bazen kullanıcılar açısından oldukça zorlayıcı bir durum olabiliyor. Bu nedenle Google Arama’ya yeni özellikler ekleyerek doğru ve güvenilir bilgiye daha hızlı erişimin yollarını artırmaya çalışıyor. Bu konuda örneğin “Bu sonuç hakkında” olarak adlandırılan özellik önümüzdeki günler itibariyle artık tüm diller için çıkış yapacak. “bu sonuç hakkında” özelliğine ise arama yapıldığında sonuçların sağında görünen üç nokta ile ulaşılabiliyor. Bu bölüme tıklandığınızda hem aramayla ilgili daha fazla bilgi elde edebiliyor hem de sonuçlarda görünen şeylerin kendi internet sitelerindeki ya da Vikipedi’deki tanımı kaynağıyla birlikte gösteriliyor. Bu da kaynaksız ve yüzer gezer bilgi kirliliğinden kullanıcıyı koruyan bir özellik olarak görülebilir.

Yazarlar Hakkında Detaylı Bilgi

Google Arama’ya gelen bir diğer yeni özellik ise okunan içeriğin yazarına ilişkin. Bu özellik sayesinde okuduğunuz içeriğin yazarı hakkında daha çok bilgi almanızı sağlayan “Bu yazar hakkında” özelliğine ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra “Perspektifler” adı verilen bölüm sayesinde ise aradığını konu ile ilgili uzman kişilerin görüşlerine ulaşabilirsiniz. “En çok okunan haberler” kısmının altında yer alacak olan “Perspektifler”, ilk olarak yakın gelecekte ABD’de İngilizce dilinde çıkış yapacak. Fakat diğer ülkelere ne zaman geleceği henüz bilinmiyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz