Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Resmi Gazetede kısa süre önce yayımlanan ve bugün yürürlüğe girecek olan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ, gelir gelmez yürürlükten kaldırıldı desek yeridir. Söz konusu uygulamaya göre, akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymeti 200 dolardan 350 dolara çıkartılıyordu. Bu durum da doğal olarak akılı telefon fiyatlarını astronomik bir şekilde artırıyordu. Ancak, bugün yürürlüğe girmesi beklenen karar, bugün itibariyle yürürlükten kaldırıldı.
Bundan bir ay önce yayımlanan ve bugün (20 Mart) yürürlüğe girmesi planlanan İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğ, bugün yürürlükten kaldırıldı. eğer kaldırılmamış olsaydı bugün  itibariyle gözetim belgesine sahip olmayan ithalatçıların Türkiye’ye getirmiş oldukları en ucuz telefon bile 350 dolar kabul edilecekti. Ve tabii ki telefonun vergilendirilmesi de bu tutar üzerinden yapılacaktı. Ancak, yayımlandığı günden beri çok ses getiren tebliğ, bugün yürürlükten kaldırıldı. İşte detaylar!

En ucuz Telefon 350 Dolar Olacaktı!

Yine bugün resmi Gazetede yayımlanan bir tebliğ uyarınca, ithal cep telefonu birim gümrük değerini 200 dolardan 350 dolara çıkaran düzenleme iptal edildi. Eğer alınan karar uygulanmış olsaydı, bu durumdan en çok alım gücü zayıf olan vatandaşlar etkileneceklerdi. Çünkü bu durumda ülkeye getirilen en ucuz telefon 350 dolar kabul edilerek bu rakam üzerinden vergilendirilecekti. Ancak bugünkü iptal kararı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Telefon Fiyatları Çok Artacaktı

Özellikle yerli üreticileri korumayı amaçlayan gözetim uygulaması, daha çok ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla yürürlüğe girmişti. Bu nedenle de Bakanlık, ithalatı yapılan malın benzer ya da doğrudan rakip malını üreten yerli üreticileri korumak için, ithalat sürecinde ek bazı vergiler talep ediyor. Eğer telefon konusunda bu durum uygulanmış olsaydı 201 dolarlık bir telefon için alınan vergiler şu şekilde olacaktı:

Güncel dolar kuru (19,09) ile 3.837 TL vergisiz fiyat üzerinden;

    • 1.172 TL KDV,
    • 2.170 TL ÖTV,
    • 465 TL TRT bandrol ücreti,
    • 38 TL Turizm Bakanlığı katkı payı ile birlikte telefonun fiyat etiketi 7.683 TL’ye ulaşıyor.

Ancak tabi yerel satıcının bu fiyatları aşağı ya da yukarı çekebileceğini de dikkate almak gerekir. Fakat yine de söz konusu tebliğin bugün uygulanması beklenirken bugün yürürlükten kaldırıldığını hatırlatalım.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz