nvidia-rtx-3080-12-gb-teknosafari-2

3DCenter tarafından paylaşılan rapora göre, Almanya ve Avustralya perakende piyasasında ekran kartı fiyatları düşmeye başladı.

Ekran kartları, piyasa talebi ve çip krizi sebebi ile bir süredir inanılmaz yüksek fiyatlar ile alıcı buluyordu. Ocak itibari ile bazı ülkelerin perakende mağazalarında ekran kartı fiyatları düşmeye başladı.

Pandemi süreci ile birlikte hayatımıza giren çip krizi, akıllı telefon, bilgisayar ve ekran kartı pazarlarını olumsuz etkiledi. Çip krizinden etkilenen pazarlarda büyük bir fiyat artışı gözlemlendi. Bununla birlikte kripto para madencilerinin artan talepleri ile birlikte fiyatlar daha da artış gösterdi. Perakende satıcılarının fiyatlarını takip eden 3DCenter, yeni bir rapor yayınladı.

ekran-karti-fiyatlari-teknosafari

Nvidia GeForce RTX 30xx serisi ekran kartlarında neredeyse %200 fiyat artışı yaşandı. Şimdi ise bu fiyatlar, normal fiyatlara göre %177 civarlarına geri döndü. Tabii ki bu fiyatlar hala çok yüksek. Ancak belli bir düşüşün gözlemlendiği belirtiliyor.

AMD tarafına bakıldığında ise fiyatlar, %167 oranına kadar düştü. AMD Radeon RX 6800XT gibi kartlar, 1.279 ila 1.559 Euro arasında satılıyor. Orta vadede ekran kartların liste fiyatlarına döneceği düşünülüyor.

Bazı analistler, kripto para piyasasındaki sert düşüş sebebi ile madencilerin talebinin azaldığını belirtiyor. Ethereum 2.0’ın da yaklaşması ile birlikte madencilerin ekran kartlarına olan talebi daha da azalacak.

İlginizi Çekebilir:

Tüm Tesla modelleri Türkiye’ye geliyor

Battlefield 2042 tamamen ücretsiz hale gelebilir

WhatsApp sohbetleri, Android iOS arası aktarılabilecek

Temassız ödeme günlük işlem limiti yükseltildi

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz