iOS 14 ile Apple'ın Yeni Artırılmış Gerçeklik Uygulaması Gobi Geliyor
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
iOS 14 sürümünde Apple’ın kullanıcılara sunacağı yeni artırılmış gerçeklik uygulaması Gobi hakkında bazı bilgiler ortaya çıktı. Kullanıcıların iOS 14 ile deneyimleyebileceği uygulama aynı zamanda dairesel QR kodları da destekleyecek. iOS 14 ile Beni Bul uygulaması ayrıca bir dizi yeni komuta sahip olacak. 

iOS 14’ün 22 Haziran’da düzenlenecek olan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılması bekleniyor. Mobil işletim sisteminin yeni sürümünün tanıtılmasına kısa bir süre kala, yeni artırılmış gerçeklik uygulaması Gobi hakkında bazı detaylar ortaya çıktı.
Bu yeni bulgular 9to5Mac’in Benjamin Mayo tarafından aslında Mart’ta bildirdirilmişti. Ancak Apple bu konuda bir açıklama yapmamıştı. Ancak Josh Constine tarafından iOS 14’ün beta dosyalarında yapılan incelemede Gobi hakkında daha fazla detay ortaya çıktı.
Constine yaptığı incelemelerde nokta matrisi yerine değişen boyutlarda renkli koniler kullanan gösterişli yeni bir QR kodu biçimi keşfetti. Constine ayrıca, dosyalardan birinin “Kozmik” olarak etiketlenirken, farklı alfasayısal kodlara sahip 100 “etiket” bulunduğunu açıkladı.

Gobi Dairesel QR Kodları Okuyabilecek

gobi dairesel QR kodları okuyabilecek

Araştırmayı yapan Josh Constine, Gobi’nin geleneksel QR kodlarının yanı sıra yeni dairesel QR kodu tarayabileceğini öne sürdü. Constine, Gobi’nin tarayabileceği QR kodlarının görüntülerini de yayınladı.

Gobi’deki dosyalar, Mac Pro ve Apple Watch web sitelerini açan QR kodları, iTunes Store’daki Star Wars: Rogue One filmini ve Starbucks Kartı kayıt akışını açan yönlendirmeler içeriyor. Buna göre Apple’ın dosya içinde gizli yeni QR kodlar ile ürünleriyle çapraz pazarlamada yeni bir adım atacağını söylemek mümkün. Yukarıdaki görsel gördüğünüz renkli kodlar ise bir hayli dikkat çekiyor. Fakat bu iki kodun ne amaçla kullanılacağı henüz bilinmiyor.

Artırılmış Gerçeklik Gobi ile Dekorasyonda Kullanılabilir

Artırılmış Gerçeklik Gobi ile Dekorasyonda Kullanılabilir

Constine, kodlar arasında  “Sbux_Preview” isimli gizemli bir fotoğraf bulduğunu ve bu fotoğrafın dekorasyon amaçlı kullanıma bir örnek olduğunu iddia etti. Görselde minik bir masa üzerinde kule görünüyor. Bu kulenin dekorasyon amaçlı olarak kullanım için bir ön izleme ya da test imkanı sunacak özelliğe işaret ettiği düşünülüyor.

İncelemeyi yapan ve kamuoyu ile paylaşan Constine ayrıca, Gobi’nin kodları arasında farklı bir özellik daha keşfetti. Buna göre konum verilerini kullanarak Starbucks gibi yerlerden özel indirimler sunan bir kod bloğu da bulduğunu açıkladı. Yukarıdaki görselde sağ alt köşede yer alan bu kod, Apple ile Starbucks’ın potansiyel bir iş birliği gibi görünüyor. Ancak bunlara yeni markaların eklenmesi de oldukça olası.

Bunun dışında, Constine, iOS 14’teki Beni Bul uygulamasında bulduğu bazı yeni sesler hakkında da bilgi paylaştı. Bu sesler, aradığınız cihazlara yaklaştıkça veya uzaklaştıkça çalacak gibi görünüyor. Kodlar arasında   “önde”, “ileride”, “yakında” gibi ses dosyaları yer alıyor. Buna göre iOS 14 ile daha sağlıklı ve yönlendirici komutlar gelecek diyebiliriz.

iOS 14’ün ilk geliştirici önizlemesi 22 Haziran’da WWDC’de yayınlanacak.

İlginizi Çekebilir:

En Kullanışlı ve İyi Apple Watch Uygulamaları

Apple Yeni 13 inç MacBook Pro’yu Tanıttı

Apple Kullanıcılarına 25 Dolar Ödeyecek – DigiToll #5 Yayında!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz