facebook-kampus-ozelligi
Okuma Süresi
2 dakika

Mobil uygulama araştırmacısı olan Jane Manchun Wong’un paylaşımına göre Facebook, sadece üniversite öğrencilerinin erişim sağlayabileceği bir Kampüs (Campus) özelliği üzerinde çalışıyor. Söz konusu özelliğin; eski okul arkadaşlarının bağlantı kurabilmelerini sağlamak amacıyla yola çıkan platformu, köklerine döndürebileceği tahmin ediliyor.

Tersine mühendislik uzmanı ve mobil uygulama araştırmacısı olan Jane Manchun Wong, sosyal medya hesabı üzerinden Facebook ile ilgili yeni bir paylaşımda bulundu. Wong; paylaşımında Facebook ekibinin üniversite öğrencileri için bir Kampüs (Campus) özelliği üzerinde çalışıyor olduğunu iddia etti. Paylaşımda uygulamadan ekran görüntülerine de yer veren Wongözellik içerisinde yer alan “Kampüs” alanlarında “Gruplar” ve “Etkinlikler” gibi farklı sekmelerin de yer alacağına işaret etti. Aktarılan detaylara göre, söz konusu özelliğe yalnızca üniversite öğrencileri erişim sağlayabilecek. Kullanıcıların Kampüs’e giriş yapabilmek için “.edu” bağlantılı bir mail adresini kullanıyor olması gerekecek. Kişiler, bu tip bir mail adresi aracılığıyla erişim sağladıktan sonra mezuniyet yılı, okudukları bölüm veya bulundukları öğrenci yurdu gibi bilgileri kaydedebilecek. Bu bilgiler, kullanıcıların aynı okuldan mezun olmuş arkadaşlarıyla bağlantı kurmalarını kolaylaştıracak. 

Sosyal medya devinin, başlangıçta zaten Harvard Üniversitesi öğrencilerinin birbirleriyle bağlantı kurabilmesini sağlamak için kurulmuş olduğu biliniyordu. Daha sonrasında platformun kurucu CEO’su Mark Zuckerberg; Facebook’u, kullanıcıların okul arkadaşlarını bulabilmelerini kolaylaştırma fikriyle tüm dünyaya genişletmişti. Sosyal medya ağının, şu anda tüm dünyadan aylık ortalama 3 milyara yakın aktif kullanıcısı olsa da Facebook’un artık, yıllar önce Zuckerberg ve Harvard’daki okul arkadaşları tarafından bu amaçla kurulan aynı platform olmadığı da açıktı. Sosyal medya devinin bu hamlesiyle, köklerine dönmeye çabalıyor olduğu tahmin edildi. 

COVID-19, “Kampüs” çalışmalarını hızlandırabilir mi?

Facebook yetkilileri ise üzerinde çalışılan özellikle ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Bu yüzden söz konusu özelliğin, platforma eklenip eklenmeyeceği henüz net olarak bilinmiyor. Dünya geneline yayılan ve sosyal izolasyonun artış göstermesine sebep olan COVID-19 salgınının ise üniversite öğrencilerinin fiziksel olarak kampüste bulunamadıkları böylesi bir dönemde, Facebook’un “Kampüs” özelliği çalışmalarını hızlandırabileceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Facebook Messenger masaüstü uygulaması kullanıma açıldı

Facebook, koronavirüs ile alakalı emoji hazırlıyor

Facebook Koronavirüs Bilgi Merkezi ’ni Türkçe olarak erişime açtı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz