Apple, California Streaming isimli etkinliğinde yeni iPhone 13 serisini, yeni iPad modellerini, Apple Watch 7’yi ve diğer ürünlerini görücüye çıkardı. WWDC 2021’de Apple’ın tanıttığı yeni işletim sistemi iOS 15’in de yeni iPhone’larla birlikte yayınlanması bekleniyor. Apple, iOS 15 işletim sistemi güncellemesini tanıtacağı tarihi açıkladı. 

Kaliforniya merkezli Apple’ın dün düzenlediği etkinlikle şirketin yeni ürünleri görücüye çıktı. Dikkat çeken etkinlikte beklenen bir diğer şey ise yeni işletim sistemi güncellemeleriydi. Şirket iOS 15, iPad OS 15 ve watchOS 8 güncellemelerini yayınlayacağı günü de açıkladı. Apple’ın belirttiğine göre, yeni güncellemeler 20 Eylül’de yayınlanmaya başlayacak. 

iOS 15 ile iPhone’lara gelecek yenilikler

iOS işletim sisteminin en son sürümü iPhone’lara FaceTime ve Mesajlar için yeni özellikler, daha akıllı bildirimler ve yeni bir LiveText özelliği ekleyecek. 

20 Eylül’de yayınlanacak güncellemeler ile iPhone ve iPad sahipleri, dikkat dağıtıcı arka plan seslerini ortadan kaldırmak için uzamsal ses ve gürültü azaltma özelliklerine kavuşacak.  Ayrıca kullanıcılar FaceTime iyileştirmelerinden de yararlanacak. Yenilenen Mesajlar uygulamasına, izlemeyi kolaylaştıran yeni bir “sizinle paylaşılan” özelliği ekleyecek. Paylaşılan içerik için ayrılmış bir bölümle sohbetlerde paylaşılan fotoğraflar, müzikler ve haber makaleleri bulunacak. 

Apple, ‘push’ uyarılarını nasıl ve ne zaman alacağınızı kontrol etmek için yeni araçlarla bildirimlerini de değiştiriyor. Yeni “Odaklanma” modları, özellikle haberdar olmak istediğiniz uygulamalar ve kişiler dışındaki tüm uyarıları kapatmanıza imkan tanıyacak. Ayrıca çalışma, uyku ve diğer etkinlikler için özel profiller belirlenebilecek. 

iOS 15’in en ilgi çekici özelliklerinden bir diğeri ise, kamerayı çevrenizi taramak ve ilgili bilgileri ortaya çıkarmak için kullanan Canlı Metin yeniliği olacak. Örneğin kamerayı, beyaz tahtaya doğrultursanız, diğerleriyle paylaşmanız için yazılı metni çıkarabilir. Ayrıca sanatı, önemli noktaları, bitkileri ve evcil hayvanları da tanımlayabilir.

Özellikle ilk sürüm, Apple’ın daha sonraki bir güncellemede beklenen yeni SharePlay özelliklerini içermeyecek. Şirket ayrıca yakın zamanda iOS 15’in en tartışmalı özelliklerini erteleyeceğini doğruladı: Şirketin kullanıcıların cihazlarında yasa dışı çocuk istismarı görüntülerini tespit etmesini sağlayacak planlanmış çocuk güvenliği güncellemesi. Apple, bu ayın başlarında, geniş çapta eleştirilen sistemde “iyileştirmeler yapmak” için değişiklikleri ertelediğini söyledi .

İlginizi Çekebilir:

Apple Watch Series 7 Fiyatı ve Özellikleri Tanıtıldı

Apple Etkinliği ile Paylaşılan Her Şey

iPhone 13 Serisi Türkiye Fiyatı ve Özellikleri Paylaşıldı

Haftanın En Yeni Teknolojileri: Apple WWDC; iOS 15, iPadOS 15 ve Daha Fazlası!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz