Apple Mobil Modem
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Apple, gelecek nesil iPhone’lar için kendi mobil modem modellerini geliştiriyor. Güncel olarak ‘iPhone’ ailesinde Qualcomm modemleri kullanan teknoloji devinin, kendi mobil modemini ne zaman kullanmaya başlayacağı ise henüz net olarak bilinmiyor.  

Apple, gelecek nesil ‘iPhone’lar için kendi mobil modem modellerini geliştirmeye başladı. ‘Bloomberg’in haberine göre; Apple’ın donanım teknolojileri alanındaki kıdemli başkan yardımcısı Johny Srouji, çalışanlarına konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Srouji; açıklamasında bu yıl, başka bir stratejik geçişe sebep olacak şekilde şirketin ilk dahili hücresel modemini geliştirmeye başladıklarını duyurdu.  

Teknoloji devi; bugüne kadar ‘iPhone 12’ de dahil tüm ‘iPhone’ ailesinde, Qualcomm’un mobil modemlerini tercih ediyordu. Apple ve Qualcomm’un, geçen yıl aralarındaki patent ve telif problemine ilişkin sorunu çözmelerinin ardından 6 yıllık bir yonga seti anlaşması imzaladığı da biliniyordu. Bu nedenle; gelecek nesil iPhone modellerinde, Qualcomm tarafından üretilen donanım ekipmanlarının yer alması bekleniyordu. Fakat şirketin kendi hücresel modemini geliştiriyor olması da birçok kişi için sürpriz olmadı. Teknoloji devi; Intel’in akıllı telefon modemleri departmanının büyük bir çoğunluğunu, 1 milyar dolara satın almıştı.  

Apple, bir süredir Qualcomm bünyesinde çalışan mühendisleri kendi şirketine transfer ediyordu 

Apple Qualcomm

Bununla birlikte Apple, bir süredir Qualcomm bünyesinde çalışan mühendisleri kendi şirketine transfer ediyordu. Ayrıca teknoloji devinin; San Diego, Cupertino ve Avrupa’da mobil modem geliştirmeye odaklanan ekipleri olduğu ifade ediliyordu. Diğer yandan; yaklaşık 10 yıl önce iPhone’ları kendi geliştirdiği işlemcilerle piyasaya sürmeye başlayan Apple’ın, uzun bir süredir üçüncü parti tedarikçilere olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığı da biliniyordu. Şirket, bu yılın Kasım ayında da kendi geliştirdiği ‘ARM’ tabanlı ‘M1 SoC’ işlemciyi tanıtmış ve gücünü bu işlemci modelinden alan ‘MacBook Pro’, ‘MacBook Air’ ve ‘Mac Mini’yi piyasaya sürmüştü.  

Apple’ın kendi donanım ekipmanlarına geçişi de birçok kişi tarafından, Intel ve Qualcomm için büyük bir darbe olarak görülmüştü. Şirket; Intel’in satışlarının yaklaşık yüzde 7’sinden, Qualcomm’un toplam gelirinin ise yüzde 11’inden sorumluydu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple Yeni Kulak Üstü Kulaklığı AirPods Max’i Tanıttı

‘Google Asistan’ Özelliği Bulunan Akıllı Hoparlör ve Monitörlere, ‘Apple Music’ Desteği Geldi

Apple, ‘Mac’ Bilgisayarlar İçin 32 Çekirdekli Bir İşlemci Geliştiriyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz