Apple’ın iOS 15 ve iPadOS 15 ile kullanıcılarına sunmayı planladığı yenilikler ve özellikler ortaya çıktı. Elde edilen raporlara göre Apple yeni güncelleme ile iPad Ana Ekranı’nda ciddi güncellemeler yapacak. iPhone kullanıcılarına ise Bildirimler ve iMessage hakkındaki önemli değişiklikler sunulacak. 

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi Apple’ın 7 Haziran’da Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) yani Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nı düzenleyecek. Her yıl aynı aylarda düzenlenen etkinlikten sonra şirket genellikle büyük yazılım güncellemelerinin özelliklerini açıklıyor. İnsanları kendi ekosisteminde tutmak, daha fazla cihaz satmak ve geliştiricilerin yeni uygulamalar oluşturması için teşvik etmenin bir yolu da olan bu etkinlikte yılın önemli güncellemelerinden biri olan iOS ve iPadOS’ların yeni sürümleri görücüye çıkıyor. Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre ise şirket bu yıl düzenleyeceği WWDC’de iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemelerini de tanıtacak. Her ne kadar özelliklerin 7 Haziran’da tanıtılması beklense de Apple büyük güncellemelerini genellikle yeni iPhone serisini tanıttığı dönem olarak bilinen eylül aylarında yayınlıyor. Apple’ın 7 Haziran’da düzenleyeceği etkinliğin detaylarını aktaran bir rapor ise iOS 15 ve iPadOS 15’in içereceği yenilikleri ortaya sermiş durumda. 

iOS 15 ile Kullanıcı Durumuna Uygun Bildirimler

Ortaya çıkan sızıntılara göre, Apple yeni güncellemelerde kullanıcıların mevcut durumlarına bağlı olarak bildirim tercihlerini belirlemelerine imkan veren yeni bir özellik sunacak. Bu bağlamda ‘uyuyor’, ‘araba kullanıyor’ veya ‘çalışıyor’ gibi seçenekler bulunan özel bir kategori eklenecek. Kullanıcılar bildirimlerini ve bildirim seslerini söz konusu durumlara özel olarak seçebilecek. iOS 15 ile birlikte gelmesi planlanan bu Bildirim Seçenekleri ise yenilenen kilit ekranından veya kontrol merkezinden seçilebilecek. Ayrıca Siri’de kullanıcıların bu işlemleri yapmasına yardım edebilecek. 

Yeni güncelleme sayesinde kullanıcılar ayrıca durumlarına bağlı olarak mesajlara otomatik yanıt verme seçeneğine de sahip olacak. Apple bu yenilikle birlikte, şu anda sadece araba sürerken kullanılan otomatik yanıt verme özelliğini geliştirmiş olacak. 

WhatsApp rakibi: iMessage

Apple’ın yeni güncellemeyle birlikte Facebook’un çatısı altında bulunan WhatsApp ile de rekabeti artıracağı görülüyor. Şirketin mesajlaşma uygulaması iMessage’ın daha çok bir sosyal ağ olarak görülmesini ve kullanılmasını istediği için iMessage’da önemli değişiklikler yapacağı da söyleniyor. Ancak geliştirilme aşamasında olduğu bilinen özellikler şu an için bilinmiyor.

iPadOS 15, iPad ekranlarındaki en büyük güncellemeyi sunacak

Bu haftanın başında Apple’ın düzenlediği ‘Spring Loaded 2021’ ile yeni iPad Pro modellerine kavuşan iPad serisinde de önemli yazılım güncellemeleri olacak. Aktarılanlara göre iPadOS 15 güncellemesi şirketin ilk iPad’i piyasaya sürdüğü 2010 yılından bu yana en büyük değişiklikleri içeren güncelleme olacak. 

Geçen sene piyasaya sürülen iPhone 12 ile gelen, widget desteği artık iPad kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek. Bu bağlamda iPad kullanıcıları ana sayfalarına istedikleri kadar widget ekleyip, kişiselleştirebilecek. Bunlara, takvim, hava durumu, borsa uygulamaları ve çok daha fazlası dahil olacak.  

Apple’ın 7 Haziran’da tanıtması beklenen iOS 15 ve iPadOS 15’in bu değişikliklerin yanı sıra gizlilik konusunda da önemli yenilikleri sunması bekleniyor. Tüm yenilikleri ise WWDC’de göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Apple, ‘Spring Loaded’ Etkinliği Sonrası Bazı Ürünlerin Türkiye Fiyatına Zam Yaptı 

Apple, 2021 iPad Pro’yu Tanıttı: Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

Apple Event – 20 Nisan 2021 TechTalk Lansman Özel Canlı Yayını:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz