iOS 16 güncellemesi yaklaşırken kullanıcıların uzun zamandır beklediği özellik nihayet geri dönüyor. İşte detaylar!

Appe’ın ürettiği iPhone ve iPad cihazlar, IOS işletim sistemiyle piyasaya sürülüyor. Bir kullananın bir daha bırakamadığı bu sistem, kullanıcılarda adeta Apple bağımlılığı yaratıyor. Bu durumu hem IOS’un kullanım kolaylığı ve estetiği, hem de kullanıcıların geri bildirimlerine verdiği hızlı cevaplar sağlıyor.

Tüm işletim sistemleri gibi, IOS da belli aralıklarla güncellemeler gerçekleştiriyor ve bu güncellemeler sayesinde bir önceki sürümün hataları ve açıkları saptanıp düzeltiliyor. IOS bu güncellemeleri geliştirirken sistem hatalarının yanı sıra ekran yerleşimi, performans ve kullanıcı geri bildirimlerini de göz önünde bulunduruyor. Yakın zamanda kullanıma sunulması beklenen IOS 16 ile birlikte, iPhone kullanıcılarının çok sevdiği bir özellik geri geliyor.

Şarj Yüzdesi Özelliği Geri Geliyor!

Çentikli ekranlar piyasaya sürüldükten sonra kaldırılan pil yüzdesi, özellikle de iPhone kullanıcılarını üzmüştü. Pil yüzdesini göremediği için şarj süresini hesaplayamayan kullanıcıların birçoğu, bu özelliğin geri gelmesi için Apple’a geri bildirimde bulundu. Kullanıcı isteklerine hızlı cevaplar veren Apple, IOS 16 sürümüyle pil yüzdesi özelliğinin geri geleceğini açıkladı.

Ancak pil yüzdesi özelliğinin geri dönüş şekli, kullanıcıları tereddütte bıraktı. Bazı bölgelerde kullanıcı deneyimine sunulan IOS 16 ile birlikte ekranlara geri dönen pil yüzdesi, Batarya simgesinin içerisinde sayı olarak yer aldı. Bu kısım sorun yaratmasa da pil simgesinin her daim dolu görünecek olup, içerisindeki sayıdan yüzdenin anlaşılacak olması kullanıcıları biraz düşündürdü. Bazı kullanıcılar bu özelliği kullanışlı bulurken, bazı kullanıcılar bunun son derece kafa karıştırıcı olabileceğini belirtti.

IOS 16 Başka Hangi Özellikleri Getirecek?

Apple’ın iPhone 14’ü duyurmasının ardından Eylül ayında iOS16’yı piyasaya sürmesi bekleniyor. Şimdilik beta sürecinde olan iOS 16’da hala paylaşılmayan değişiklikler bulunuyor. Gelecek özelliklerden bazılarıysa şu şekilde:

  • Kilit ekranı için galeri ve widget ekleme,
  • iCloud paylaşımlı fotoğraf kütüphanesi desteği,
  • Mesaj düzenleme ve gönderim iptal etme,
  • Mail uygulaması geliştirmeleri,
  • Safari Türkçe dil desteği,
  • Passkeys ile çeşitli hesaplara şifresiz girme imkanı,
  • Siri geliştirmeleri,
  • Klavye otomatik tamamlama genişletmesi,
  • Apple Pay paylaşımlı hesap ve genel uygulama güncellemesi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz