JetRacer uçan araba için test uçuşlarına başlayacağını açıkladı. Yapılan açıklamalara göre üretici tarafından 25 gönüllü seçilecek ve JetRacer’ı test etmelerine izin verilecek.

Gelişen teknoloji, her gün başka bir sürprizle karşımıza çıkıyor. Akıllı cihazlar ve insansı robotlardan sonra, şimdi de dünyanın ilk uçan arabası piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Yoğun çalışmalar neticesinde tasarlanan JetRacer isimli uçan araba için test uçuşları başlıyor.

Dünyanın ilk uçan arabasını piyasaya sunmak isteyen Fransız mucit, projesini test etmek için gönüllü adaylara çağrıda bulunuyor. 10 adet mini turbo motorla çalışan JetRacer isimli uçan arabanın test uçuşlarının Avrupa ve ABD’de gerçekleştirilmesi planlanırken, test için 25 gönüllü aranıyor.

Gözler JetRacer’a Çevrildi!

Daha önce Manş Denizini jetpackle geçmeyi başaran Franky Zapata’nın son projesi JetRacer, teknoloji severlerde büyük merak uyandırıyor. Zapata firmasının geliştirdiği uçan arabanın, özellikle dağda arama/kurtarma gibi acil durumlarda işleri kolaylaştıracağı ve bu çalışmalara büyük katkılar sunacağı düşünülüyor.

Dikey olarak iniş ve kalkış yeteneğine sahip olan JetRacer, 3 bin metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. Gücünü 10 adet mini turbo motordan alan JetRacer, 250 km/saat hıza ulaşabiliyor. Ancak şimdiye kadar yapılan testlerde 128 km/s hızın aşılmadığı belirtiliyor.

Test için 25 Gönüllü Aranıyor!

JetRacer’in ilk uçan araba olacağını söyleyen Fransız mucit, internet sitesi üzerinden gönüllü adaylara çağrıda bulundu. Zapata’nın açıklamasına göre başlangıçta 100 gönüllü seçilecek ve bu kişilere simülatör kullanarak aracı test etme şansı verilecek. Simülatörde başarılı olan kişiler arasından da 25 aday seçilecek ve bu adaylardan da gerçek JetRacer’ı test etmeleri istenecek.

Testler hem Avrupa hem de ABD’de gerçekleştirilecek. Türkiye’den alım olup olmayacağı konusu henüz belirsizliğini korusa da şansını denemek isteyenler için başvurular bu adresten yapılabiliyor.

Franky Zapata, uçan arabasıyla ilgili olarak verdiği ropörtajda duygularını “Tıpkı insanların hayal ettiği gibi. İçinde oturuyorsun ve uçuyorsun. Aladdin’in sihirli halısı gibi. Yine de şu an için daha hızlı gitmekten biraz korkuyorum” şeklinde ifade ediyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz