Cumartesi, Eylül 19, 2020
Ana Sayfa Donanım IOS (iPhone) - IOS Telefon IP Adresi Öğrenme Nasıl Yapılır?

IOS (iPhone) – IOS Telefon IP Adresi Öğrenme Nasıl Yapılır?

IP adresi internet bağlantımızı sağlayan en önemli araçların başında geliyor. Önemli olduğu kadar kişiye özel olması ile de dikkat çeken IP adresiyle ilgili internet kullanıcılarının kafasında pek çok soru işareti var. İşte IP adresinin nasıl öğrenileceği ile ilgili detaylar ve IP adresiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar… İşte telefon IP adresi öğrenme hakkında detaylar.

Akıllı telefonlar ve elektronik cihazlar kablosuz ağ bağlantısı (Wi-Fi) veya mobil ağ bağlantısı sayesinde internet erişimine açık hale gelir. Bu bağlantı kurulurken cihazların IP adresleri de aktif hale gelir. IP adresinin ne olduğu ve nasıl öğrenileceği pek çok internet kullanıcısı için merak konusudur. Nasıl öğrenileceği de cihazdan cihaza ya da işletim sistemlerine göre değişiklik gösterebilir. Telefon IP adresi öğrenme nasıl yapılır?

IP Adresi Nedir?

IP herkesin aşina olduğu ama ne işe yaradığından emin olamadığı bir kelimedir. Internet Protocol (İnternet Protokolü) kelimelerinin kısaltması olan IP, internet üzerinden yapılan tüm işlemlerde bir nevi kullanıcının attığı imzadır diyebiliriz. IP numarası ya da IP adresi bir imzanın yanı sıra parmak izine de benzer. Herkes için farklı olan parmak izi gibi, IP adresi de kişiden kişiye değişmeli ve çakışmamalıdır.

IP adresi aynı zamanda dijital aygıtların internet üzerinden iletişime geçmesini de sağlar. Özetlemek gerekirse, IP adresi internet iletişiminizi gerçekleştirmenizi sağlar ve internetteki işlemlerinizi adım adım takip eder.

Telefon IP Adresi ile Neler Yapılabilir?

İnternet iletişiminde bu kadar önemli bir rol oynayan ve aynı ölçüde kişisel olan IP adresi ile ilgili pek çok korkutucu dedikodu dönebiliyor. Telefon IP adresiniz öğrenildiği zaman her türlü dosya, belge, fotoğraf ele geçirilebilir, kopyalanabilir, silinebilir, mesajlar okunabilir gibi söylentiler dolaşabiliyor. Bu durumda internet kullanıcıları da “Telefon IP adresi ile neler yapılabilir?” sorusunu soruyor ve endişeleniyor.

Sizin için rahatlatıcı bir haberimiz var, telefonun IP adresi ile hiçbir şey yapılamaz. Telefonunuzun IP adresi iki tanedir. Birisi mobil hat ile internete bağlanmanız için servis sağlayıcınızın size verdiği numaradır. Siz sabit kalması talebinde bulunmadıkça sürekli olarak değişir. Mesela, uçak moduna alıp geri döndüğünüzde, şebeke gidip geldiğinde ya da belirsiz aralıklarla değişebilir. Diğeri ise modem ile bağlantılı olan, kablosuz ağa bağlandığınızda otomatik ya da statik olarak belirlenebilen bir numaradır. Her iki IP adresinin de temel işlevi sizin internete rahatça bağlanmanızı sağlamaktır.

IP adresinizi bulmak isteyen bir kişi buna çeşitli şekillerde ulaşabilir. Ama bu bilgi ile telefonunuza girecek, özel hayatınızı zor duruma sokacak hiçbir şey yapamaz.

Telefon IP adresi ile yer bulma da bu korkutucu söylentilerden birisidir. Tek başına bu bilgi yeterli değildir, telefon IP adresi ile yer bulma ile ilgili söylentilere itibar etmeyiniz. Bunu yapabildiğini iddia eden siteler ve videolar da genellikle buldukları sonuçların kesin olmadığını söyleyerek bu söylentinin asılsızlığından korunmaya ve tıklanma sayılarını artırmaya çalışır.

Başkasının IP adresi nasıl bulunur” sorusu ise bu durumda tek başına işlevsiz bir bilgi edinmenize yol açar ve başınızı savcılık ile derde sokma ihtimali vardır.

IP Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

IP adresi çok kolay yöntemler ile öğrenilebilir. Telefon numarasından IP öğrenme işlemini doğrudan yapmanız mümkün olmasa da iOS işletim sistemine sahip dijital cihazlarınız için IP adresini şu şekilde öğrenebilirsiniz:

 • İlk önce iPhone telefonunuzdan Ayarlar (Settings) menüsüne giriş yapın.

Telefon numarasından IP öğrenme

 • Bu menü içinden Wi-Fi seçeneğini seçin.
 • Daha sonra o sırada bağlı olduğunuz kablosuz ağ hattının hemen sağ tarafında yer alan “i” sembolünü seçin.
 • Gelecek olan ekranda IP adresi (IP Address) kısmından telefonunuzun yerel ağa ait IP adresini görebilirsiniz.

IP Adresi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

IP adresinin akılda tutulması uzunluğu nedeniyle zordur. Alan adları yani DNS sunucuları bu konuda işimizi kolaylaştırabilir. Mesela tarayıcınıza bir site adı yazdığınızda DNS sunucusu bunu IP adresine çevirir ve aslında IP adresi ile iletişime geçer. Telefon IP adresi değiştirme yerine DNS değiştirme yoluna gidebilirsiniz. Cihazınızı kapatıp açarak ya da uçak moduna alarak da adresin değişmesini sağlamanız mümkündür.

 • iPhone DNS değiştirme işlemi ise oldukça basittir. Aşağıda göreceğiniz işlemler iOS işletim sisteminin eski sürümleri olan iOS  7.1 ya da iOS 6 gibi sürümler için de geçerlidir.
 • iPhone DNS değişimi için öncelikle telefonunuzun Ayarlar (Settings) kısmına dokunun.
 • Ayarlar menüsünde “Wi-Fİ/Kablosuz Ağ” yazısını göreceksiniz. Ona dokunun.
 • Değişim için Wi-Fi bölümünün detaylarında DNS bölümünü bulmanız gerekiyor. Bu kısmı bulduktan sonra ilgili alana istediğiniz DNS numaralarını girebilirsiniz. En ideal DNS sunucuları Yandex ve Google olarak bilinir, bu sunuculara ait IP adreslerini internetten aratın ve birini seçin
 • Bu işlemi yaparken birden fazla DNS sunucusu ayarlayabilirsiniz. Genellikle iki adet DNS sunucusu ayarlanması tercih sebebidir ve önerilir.
 • Birden fazla DNS girme durumlarında arada noktalı virgül kullanılır. Mesela 8.8.8.8;8.8.4.4 şeklinde bir Google DNS sunucu tercih edebilirsiniz.
 • Bu işlemlerin ardından DNS sunucunuz akıllı cihazınızda aktif hale gelir. Sorun yaşamamak için Wi-Fi bağlantınızı keserek yeniden bağlanmayı tercih edebilirsiniz. Ağa yeniden bağlanınca yaptığınız IP değişikliği etkin hale gelecektir.

İlginizi Çekebilir:

Cisco Webex ve Samsung’dan Uzaktan Daha Verimli Video Konferans Sistemi

Yeni bir Samsung akıllı saat uygulaması, kullanıcılara el yıkama hatırlatması yapıyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Project Cars 3 Oyununun 1.4 Güncellemesi Yayınlandı

Slightly Mad Studios tarafından geliştirilen Project Cars 3 yakın bir zaman içerisinde çıkışını gerçekleştirmişti. Project Cars 3 oyununa 1.4 güncellemesi geldi ve yama notları...

İstanbul Valiliği Açıkladı: Kamu Kurumlarına HES Kodu ile Girilecek

İstanbul Valiliği ’nin bugün yapmış olduğu açıklamaya göre, kamu kurumlarına girişte 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren HES kodunun zorunlu olacağı bilgisi paylaşıldı. İstanbul Valiliği...

Crysis Remastered, Denuvo Koruma Teknolojisini Kullanıyor

Crytek tarafından geliştirilen Crysis Remastered yayınlandı. Crysis Remastered ‘in Denuvo koruma teknolojisini kullandığı belirtildi. Crysis Remastered, PC platformu için Epic Games Store üzerinden oyun-severlerin beğenisine...

Spor Teknolojileri Alanında Çalışan Rapsodo, Türkiye’deki Ar-Ge Departmanını Büyütüyor

Spor teknolojileri alanında çalışmalarını sürdüren Singapur merkezli Rapsodo, Türkiye ’deki Ar-Ge ofisini büyütüyor. Firma, 2021 yılında İzmir Urla’daki Teknopark içerisinde bulunan Ar-Ge ofisinde yüzde...

Raji: An Ancient Epic, 15 Ekim Tarihinde PC Platformuna Geliyor

Nodding Heads Games bir süre önce aksiyon-macera oyunları olan Raji, An Ancient Epic oyunlarını duyurmuştu. Oyun stüdyosu oyunun çıkış tarihini belirledi. Raji: An Ancient...