İstanbul Valiliği ’nin bugün yapmış olduğu açıklamaya göre, kamu kurumlarına girişte 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren HES kodunun zorunlu olacağı bilgisi paylaşıldı. İstanbul Valiliği belirtilen kurallara uyulmaması durumunda adli ve idari işlem uygulanacağını açıkladı.

Tüm dünyanın etkisi altında kaldığı koronavirüs pandemisi sebebiyle alınan önlemlere yenileri eklenmeye devam ediyor. Ülkemizde ilk olarak 11 Mart’ta görülen koronavirüs, açıklanan verilere göre yaklaşık olarak 300 bin kişiye bulaştı ve 7.377 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Ülkemizde uygulanan sosyal izolasyona geçen aylarda son verilmesi ve insanların sokağa çıkmak zorunda kalması da 1.000’in altına inen vaka sayılarında önemli artışlar gerçekleşmesine sebep oldu. Bu bağlamda günlük 1.700’ü aşan vakaların ortaya çıkması sonucunda yeni tedbirler alınmaya devam ediyor. 

Kamu kurumlarına girişte HES kodu zorunlu olacak

İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamayla, koronavirüs önlemleri kapsamında yeni tedbirler alındığı ifade edildi. İstanbul Valiliği resmi açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı karara göre 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren HES uygulamasından edinilen kodun artık çeşitli kamu kurumlarında kullanılacağını belirtti. 

Hayat Eve Sığar kodu genellikle vatandaşların seyahatlerini kontrol etmek ve virüsle teması var ise bunu belirlemek için kullanılıyordu. Ancak yapılan yeni açıklamaya HES kodu artık Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlükleri’ne randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olacak. Kurallara uymayanlara ise idari ve adli işlem uygulanacak. 

İstanbul Valiliği ‘nin HES kodu kullanımı hakkında yapmış olduğu resmi açıklama ise şu şekilde:

“Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasının 23.09.2020 Çarşamba gününden itibaren; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak kullanılması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararları alınmıştır.”

İlginizi Çekebilir:

Yandex, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Türkiye Ofisini Kapatıyor 

Booking, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Dünya Genelindeki En Az 5 Ofisini Kapatıyor 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz