Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaAkıllı TelefonMeksika ’da Cep Telefonu Kullanıcılarının Verilerinin Toplanması ve Hükümete Sunulması Yasa Tasarısı...

Meksika ’da Cep Telefonu Kullanıcılarının Verilerinin Toplanması ve Hükümete Sunulması Yasa Tasarısı Senato’dan Geçti

Meksika’da yeni bir yasa tasarısı kabul edildi. Meksika Senatosu söz konusu yasa ile cep telefonu şirketlerinin kullanıcıların yüz ve parmak izi gibi biyometrik verilerini toplamasının ve hükümetle paylaşmasının önünü açacak. 

Meksika Senatosu’nun üzerinde çalıştığı yasa tasarısının onayı için  Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador son imzayı atacak. Eğer imzadan geçerse, şirketler kullanıcıların biyometrik verilerini toplayacak ve verileri hükümete sunmaları için 2 yıl süre verilecek. 

Lopez Obrador yaptığı açıklamada, toplanan verilerin sadece kayıt amaçlı olduğunu ve kimsenin gizlice dinlenmeyeceğini aktardı. Bunun yanı sıra Lopez Obrador’un lideri olduğu Ulusal Yenilenme Hareketi (MORENA) tasarının, cep telefonu kullanımının dahil olduğu gasp ve adam kaçırma gibi suçlarla mücadele için gerekli olduğunu açıkladı.

Dijital Hakları Koruma Ağı yasayı tehlikeli buluyor

Her ne kadar yasa tasarısının gasp ya da adam kaçırma gibi suçlarla mücadelede yardımcı olacağı söylense de, yasa karşıtları kullanıcılarının kişisel verilerinin tehlikeye gireceğini söylüyor. Kişisel verilerin tehlike altına girme ihtimalinin yanı sıra suçlarla mücadele noktasında da söylendiği kadar yararlı olmayacağı belirtiliyor.

Ülkedeki Dijital Hakları Koruma Ağı da söz konusu yasa ile alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Aktarılanlar arasında, cep telefonu kullanıcı verileri ile alakalı bu bilgilerin yalnızca “baskıcı ülkelerin” istediği belirtiliyor. Ayrıca, suçluların kullanıcı bilgileri için çipleri ve telefonları da kolay bir şekilde çalabildiği ya da kopyalayabildiğinin de altı çizildi. 

Şu an gündeme gelen yasa tasarısının yanı sıra, Meksika’da 2008 ile 2011 arasında da benzer bir uygulamaya gidilmişti. Ancak kullanıcı verilerinin sızdırılması ile beraber son verilen uygulamanın yeniden yürürlüğe girmesiyle benzer olayların önünü açacağı söyleniyor. Ocak ayında Meksika ‘da Temsilciler Meclisi’nden geçen bu yasanın yaklaşık 120 milyon cep telefonu kullanıcısının verilerinin bilgisayar korsanlarının eline geçmesine olanak tanıyacağı iddia ediliyor. Bakalım ilerleyen günlerde yasa tasarısı neler getirecek, birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Yarım Milyar LinkedIn Kullanıcısının Kullanıcı Verileri Sızdırıldı!

BTK, Verileri Çalınan Türk Kullanıcılar İçin Facebook Yetkililerinden Bilgi Talep Etti 

Buzulların Erimesi Nelere Yol Açar, Facebook Veri İhlali, Ingenuity | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR