Twitter başta olmak üzere sosyal medyada depremleri tahmin edebildiğini açıklayan ve söz konusu birkaç deprem tahminin doğru olması sonucunda pek çok takipçi edinen Dyson Lin’in Twitter hesabı ”Twitter kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle askıya alındı.

2020 yılının başlangıcından itibaren dünyanın pek çok yerinde depremlerin meydana gelmesinin ardından gündeme oturan Lin, insanları paniğe sürüklüyordu. 

Türkiye’de meydana gelen Elazığ, Malatya, Manisa gibi depremlerden sonra doruk noktasına ulaşan deprem hassasiyeti ve haberleri hiç olmadığı kadar sıklaştı. Bu dönemde ortaya çıkan ve kendisini ”deprem tahmincisi” olarak tanıtan Lin’in paylaşımları insanlarda korku ve endişeye neden oluyordu. Özellikle Türkiye odaklı paylaşımlarıyla ilgi çeken Lin’in hiçbir bilimsel verilere dayanmadığı ”deprem tahminleri” sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.  

Elindeki sistem ile deprem sinyallerini görebildiğini iddia eden Dyson Lin son günlerde Türkiye’de en çok konuşulan isimler arasında yer alırken kendini Tayvan Deprem Tahmin Enstitüsü kurucusu ve deprem bilimcisi olarak tanıtan bu adamın bir uzmanlığı olmadığı ortaya çıktı. 

Dyson Lin depremleri tahmin etmek için hava gerilimi sinyallerini ölçtüğünü iddia ediyordu. Air 2 isimli sistemi icat ettiğini ifade eden Dyson Lin, depremleri tahmin etmek için IRIS sinyallerini nasıl yorumlayacağını bulduğunu belirtiyordu. 

Twitter Dyson Lin’in hesabını askıya aldı

İnsanları paniğe ve korkuya sürükleyen Dyson Lin’in Twitter’da 300 bin takipçisi bulunuyordu. Bugün itibariyle Lin’in hesabı ‘’Twitter kurallarını ihlal ettiği’’ gerekçesiyle askıya alındı. Konu hakkında resmi bir açıklama bulunmazken, insanları endişeye sürüklediği sebebiyle Lin’in hesabının askıya alınmış olabileceği düşünülüyor. 

Twitter’dan ABD’deki başkanlık yarışının adil ilerleyebilmesi için yeni bir hamle geldi