Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Jurassic World Kretase Kampı’ndaki sahneler nedeniyle Netflix’e; çalma listelerindeki ifadeler nedeniyle de Spotify’a idari yaptırım kararı aldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), dün son derece dikkat çeken bir duruyu yaptı. Kurul, Netflix, Spotify, Tele 1, Halk TV ve Habertürk’e idari yaptırım uyguladığını bildirerek her bir yaptırımın gerekçesini de detaylı şekilde açıkladı.

Halk TV, Habertürk ve Tele1’e Uygulanan Yaptırımın Nedenleri!

RTÜK tarafından paylaşılan duyuruya göre Tele 1’e uygulanan yaptırım “izleyicilerden yardım ve bağış toplanarak haksız kazanç elde edildiği”, Halk TV’ye uygulanan yaptırım “milli ve manevi değerlerle” ve “Cumhurbaşkanı’na, İçişleri Bakanı ve Bakanlık yetkililerine hakaret” ve Habertürk’e uygulanan yaptırım ise Celal Şengör’ün Teke Tek Bilim programındaki sözlerinin “dini değerlere hakaret” olarak değerlendirilmesi gerekçesiyle yapıldı.

Netflix’e Uygulanan Yaptırıma Jurassic Park Kretase Kampı Sebep Gösterildi!

RTÜK, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da dilekçeyle şikayet ettiği Jurassic World Kretase Kampı filminde, iki kız karakterin yakınlaştıkları sahnelerin yayıncılık ilkelerine aykırı bulunduğunu açıkladı. İlgili yapıma “18 yaş ve üzeri” koruyucu sembolüyle katalogda yer veren Netflix’in, yapımı “Ailece İzlenebilecek Diziler” olarak tanımlamasının izleyenleri yanlış yönlendirebileceğini, çocukların kendi yaş grubuna yönelik olmayan yapıma maruz kalmalarına neden olabileceğini belirten RTÜK, “Yayın hizmetleri toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmünü ihlal eden Netflix’e idari yaptırım uygulandı.

Spotify’ı Çalma Listeleri Yaktı!

Geçtiğimiz günlerde CİMER’e yapılan bir şikayetle gündeme gelen Spotify’daki çalma listeleri, platforma yaptırım uygulanmasına neden oldu. RTÜK, Spotify içerisinde yer alan “milli manevi değerlere hakaret”, “aşağılama”, “iftira içeren ve FETÖ propagandası yapan”, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri” ile “podcast içeriklerinin” de platformdan temizlenmesine karar verdi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz