Uluslararası Astronomi Birliği, James Webb uzay teleskobunun keşfettiği yeni 20 dış gezegeni isimlendirmek için bir yarışma başlattı. Dünyanın dört bir yanından herkes katılabilecek!

Birine yıldız hediye etmek, birçok dizi ve filmde jest olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik bazı dizi ve filmlerde o yıldızlara isim de bazı özel isimler de veriliyor. Peki bu gerçekten mümkün mü?

Uluslararası Astronomi Birliği, NameExoWorlds 2022 isimli yeni bir yarışma duyurdu. Bu yarışmayla birlikte James Webb uzay teleskobu tarafından keşfedilen yeni 20 gezegenden birinin ismini siz koyabilirsiniz. Nasıl olabileceğini yazımızda anlattık!

Siz de Bir Gezegene İsim Verebileceksiniz!

Herhangi bir yıldız, gezegen veya astronomların keşfettiği bir gök cisminin genellikle iki adı oluyor. Bu isimlerden birine astronomik ad, diğerine ise onaylanan ad deniyor. Bu isimler, keşfettiğimiz farklı sistemler ve gezegenler arasında ayrım yapmaya yardımcı oluyor ve genellikle gezegenler yıldızlarının isimleri ile adlandırılıyor.

Uluslararası Astronomi Birliği tarafından yeni keşfedilen 20 gezegen, yeni isimlerini bekliyor ve bunun için bir yarışma düzenleniyor. Düzenlenen bu yarışma sayesinde, artık isteyen herkes bir gezegene isim verme şansını yakalıyor. 11 Kasım 2022’de sona erecek olan yarışmaya katılım için elbette birkaç şartı yerine getirmek gerekiyor.

Bir Gezegene İsim Verebilmeniz İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

  • Öğrencileri ve öğretmenleri, astronomi meraklılarını, amatör gökbilimcileri ve profesyonel gökbilimcileri bir araya getiren bir ekip oluşturun.
  • ExoWorld gezegenleri ile ilgili bir astronomi etkinlik düzenleyin.
  • Listedeki 20 ExoWorld’den bir gezegen seçin.
  • Dış gezegen ve ev sahibi yıldız için kendi dilinizde bir isim önerin ve kültürel bağlamını açıklayın.
  • Ekibinizi kaydedin ve bu form aracılığıyla isimlendirme teklifinizi yazılı format + video olacak şekilde gönderin.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz