SpaceX, uydu interneti projesi Starlink için hata ödül programı başlattı. Bu program kapsamında yeni bir hata keşfeden beyaz yakalı hackerlara ve siber güvenlik uzmanlarına 25 bin dolar ödül verilecek.

Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızı olan Starlink, yer istasyonları ile birlikte çalışıyor ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşuyor. 2020 yılı Eylül ayı itibarıyla 775 uyduyu konuşlandıran SpaceX, şimdi de Starlink’in açıklarını arıyor.

SpaceX tarafından yapılan açıklamalarda, Starlink için dev bir ödül havuzu oluşturduğu ve sistemi hackleyen bilgisayar korsanları ile siber güvenlik araştırmacılarına ödül verileceği ifade edildi. Şirket, sistemde bulunacak güvenlik açığının önemine göre 25 bin dolara kadar ödeme yapacak.

Starlink’in Çok Kolay Bir Şekilde Hacklenebileceği Keşfedildi!

Belçika Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Lennert Wouters isimli bir siber güvenlik uzmanı, yalnızca 25 dolarlık bir çip kullanarak Starlink’i hacklemeyi başardı. Sistemdeki tüm kodlara ulaşmayı başaran siber güvenlik uzmanı, bu hareketiyle SpaceX’in de takdirini kazandı. Uydu interneti projesinin risklerini göz önünde bulunduran SpaceX, bu gibi saldırıları engellemeye yönelik bir ödül programı başlattı.

SpaceX’în başlattığı hata ödül programına siber güvenlik uzmanları da bilgisayar korsanları da katılabilecek. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre alt limit 100 dolar olacak. Bulunan hata veya güvenlik açıkları ise önemlerine göre kategorize edilecek. En önemli güvenlik açıkları için de 25 bin dolara ulaşan ödemeler yapılacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz