En Çok Akıllı Telefon Kullanılan Ülkeler
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Yapılan araştırmalar ışığında yeni Küresel İşletim Sistemi Pazar Payı Raporu açıklandı. Rapora göre Android hala en çok kullanılan OS. Detaylar haberimizde.

StockApps tarafından yapılan araştırmaya göre, Apple’ın iOS işletim sistemi son dört yıldır payını büyütmeye devam ediyor. Android’in küresel işletim sistemi pazar payı ise hala en büyük olmasını sağlasa da iOS’a karşı bir miktar kaymış durumda.

2018’de Android %77,32 pazar payına sahipken, bu yıl dünyadaki tüm cihazların yaklaşık %69,74’ünün Android ile çalıştığı tahmin ediliyor. Bu da Android’in dört yılda neredeyse %8’lik bir düşüş yaşadığı anlamına geliyor. Buna karşılık, iOS aynı dönemde %19,4’ten %25,49’a yükseldi.

küresel işletim sistemi pazar payı raporu

Bunun birçok nedeni olabilir ancak en bariz olanı Apple’ın akıllı telefon ve tablet seçeneklerini önemli ölçüde genişletmiş olması. Şirket, son birkaç yıldır iki yerine dört amiral gemisi iPhone piyasaya sürüyor ve iPhone SE ailesini güncelliyor. Müşterilere daha fazla seçenek ve daha düşük fiyatlar sunmanın mutlaka satış başarısı olarak geri dönüşü oluyor.

Yine de Apple oldukça basit bir sebepten, Android’in açık kaynaklı yani hemen hemen isteyen herkes tarafından kullanılmasına imkan sağlayan yapısından dolayı Android’i tahttan indirmekte zorlanacak. Yalnızca Apple cihazları iOS ile satılırken, Android yalnızca akıllı telefonlar ve tabletlerde değil, çok çeşitli cihazlarda da kullanılıyor. Ayrıca, Apple’ın iOS cihaz portföyünü genişletme çabalarına rağmen, Android’in oldukça geniş bir yelpazede 100$ ile 1.000$+ arasında fiyatlara sahip akıllı telefonlarla hala kendi tarafında ciddi bir çeşitliliği var.

Tüm bunlara ek iPhone’ların rakiplerinden çok daha pahalı olduğu pazarlarda Android’in hakimiyeti var. Güney Amerika ve Afrika gibi pazarlarda iOS’un payı %10 civarında geziniyor. Buna karşılık, Kuzey Amerika’da Apple pazar payının yarısından fazlasına sahip olmanın keyfini de çıkarıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

iPhone 14 ailesinin ön kamerası otomatik odak desteği sunacak

Galaxy Z Fold4’ün batarya kapasitesi belli oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz