satislari-artirmanin-yolu-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Pandeminin etkisinde geçen neredeyse 2 yıllık sürecin ardından, dijitalleşme süreci ivme kazandı. Bu süreçte küresel perakende e-ticaret hacmi 4 trilyon dolara ulaştı. Sektörde 2022 yılında yaklaşık 15 milyon yeni e-ticaret müşterisine ulaşılması bekleniyor.

Dünyada ve Türkiye’de e-ticaret, her geçen gün gelişiyor ve hızlı bir ivme ile büyümeye devam ediyor. 2022 yılında 6 trilyon dolara ulaşması beklenen dünya e-ticaret sektörü, girişimciler için büyük bir fırsat olarak görülüyor. Türkiye’de muadili bulunmayan bir hizmet sunan NeSatilir Kurucusu Yiğit Tuna, küresel pazaryerlerinde başarılı olmak hakkında ipuçları paylaştı.

  • Fark yaratın

Ürün skalasında rakiplere göre fark yaratmak hayati önem taşıyor. Fark yaratmak için ise, diğer satıcıların çözüm sunamadığı alanlarda öne çıkmak gerekiyor. Listedeki tüm detaylar, fotoğraflar, ürün açıklamaları, ürün başlığı, potansiyel müşterilerin neden sizin ürününüzü alması gerektiği konusunda önem arz eder.

Tüm bunları gerçekleştirmenin en etkili yolu ise rekabet içerisinde olunan ürünlerin kullanıcı yorumlarını incelemek, üzerlerinde sıkıcı çalışmak geliyor.

e-ticaret-marka-teknosafari

  • Marka kaydı oluşturun

Yurt dışı pazaryerlerinde marka kaydına sahip olmak, markanın altında sahte ürünler ile satış yapılmasına karşı satıcıları korur. Bu sebeple marka kaydının bir an önce oluşturulması, zaman alan ve maliyetli bir süreç olsa da, göz ardı edilmemesi gereken bir aşamadır.

Ayrıca, örnek olarak Amazon’da marka kaydı oluşturmanın bir diğer yararı ise “A+ Content” erişimi sağlanacak olmasıdır. Bu gibi ek özellikler, çok daha gelişmiş bir ürün açıklaması için olanak sağlar. Bu sayede çok daha kaliteli ürün açıklamaları oluşturularak diğer satıcılara kıyasla farklılık sağlanabilir.

 

  • Müşteri kitlesi yaratın

Yurt dışı pazaryerlerinde müşteri kitlesine sahip olmak, uzun süreli başarıda önemli bir rol oynamakta. Bunun yapmanın ise birden fazla yolu bulunuyor.

Öncelikle e-mail listeleri oluşturmak, e-ticaret konusunda önem arz ediyor. Yeni bir ürün lansmanı yapıldığında, e-mail listesinde bulunan, markaya güven duyan ve satış çıkan ürünlere ilgi duyabilecek müşteriler, satışların artışında da önem arz eder.

e-ticaret-satis-nesatilir-teknosafari

  • Küresel düşünün

e-ticaret sektöründe satış yapan satıcıların en büyük sıkıntılarından birisi de, kendilerini tek bir pazar yeri ile sınırlaması oluyor.  Satıcılar, örneğin Türkiye içerisinde satış yapıyorsa, bu satışlarını Avrupa’ya da taşımanın yollarını araştırmalı. Avrupa ve Amerika içerisinde hizmet veren pazaryerleri değerlendirilmeli.

  • Listelere trafik çekmek için içerik üretin

Satışların yer aldığı pazaryeri dışında gösterilmek üzere yaratılan içerikler, listelere trafik çekmek için oldukça efektif bir rol oynuyor. Eğer satışta olan ürünler, spesifik ve niş konular üzerine ise, müşterileri bu konuda bilgilendirecek veya bu kategorilere ilgilerini artıracak bir web sitesi ya da sosyal medya hesabı oluşturmak akıllıca olacaktır. Bu gibi yöntemler doğru şekilde yapılırsa, dolaylı yoldan satışlar da pozitif yönde etkilenecektir.

  • Stok kontrolüne önem verin

Stokların sıkı takip edilmesi, işletme performansı için en önemli noktalardan biridir. Yüksek miktarlarda ürün stoklamak, kısa ve uzun vadede depolama maliyetlerini artıracaktır. Tersi durumda çok az stokla iş yapmaya çalışmak ise önemli fırsatların kaçabileceği anlamına gelebilir. Bu sebeple stok kontrolünü sık sık ve düzenli yapmak, önemli detaylardan birisidir.

e-ticaret-global-teknosafari

  • Yüksek arama hacimleri olan ürünlere yönelin

İnternet üzerinde satış yapmanın en önemli noktalarından birisi de, yüksek aranma hacimli ürünleri satmakta yatmaktadır. Yüksek aranma hacimleri, kullanıcıların bu ürünlere olan ilgisi olarak yorumlanabilir. Ayrıca satışta bulunan ürünlerin, birden fazla kelimede, yüksek hacimli arama terimleri üzerinde çalışmak önemlidir.

  • “Influencer” iletişimi yapın

Müşteriler, ürünleri güvendikleri birinin tavsiyesi ile satın almaya daha yatkındır. Bu nedenle özellikle yurt dışı pazaryerlerinde satışları yükseltmek için “Influencer” olarak geçen sosyal medya fenomenleri aracılığı ile kitlelere seslenmek iyi bir seçenek olabilir. Unutmayın, Influencer ile reklam yapıldığında işin içine yalnızca görüntülenme sayısı, yorum sayısı gibi matematiksel istatistikler değil, reklam yapan fenomenin verdiği güven de kullanılmış olur.

  • Instagram’ı satış kanalı olarak kullanın

Instagram, günümüzde sosyal dünyayı ele geçirmiş durumda. Bunu avantaja çevirmek de yine satıcıların elinde. Halihazırda işletmelerin, müşterilere ulaşması adına çok büyük bir imkan sağlanıyor. Bazı pazaryerleri ile sunulan avantajlı hesapl yönetimi ile sosyal promosyon kodu oluşturulabilir ve ürünler sosyal medyaya özel indirimli olarak kullanıcılar ile paylaşılabilir.

e-ticaret-destek-teknosafari

  • Destek almaktan çekinmeyin

Pazaryerlerinde satış yaparken, her alanda uzman olmak beklenemez. Günümüzde hemen hemen her kategoride danışmanlık veren uzmanlara erişmek de oldukça kolay denilebilir. Bu danışmanlık hizmetleri, satıcılara zaman kazandırmak ile kalmayıp, işletmenin değerinin yükseltilmesini de sağlayacaktır.

Fotoğraflama, reklam kampanyaları, hesap yönetimi gibi konularda uzman yardımı almak, başarılı bir işletme yönetmenin anahtar faktörlerinden biridir. Nasıl yapılacağından emin olmadığınız noktalar dene yanılma yolu, satıcı hesabını negatif yönde etkileyebilir.

İlginizi Çekebilir:

Go Sharing, Dünyanın En Büyük Paylaşımlı Moped Hizmeti Oldu

Casper Excalibur E750, Kişiye Özel Üretim Sürecinden Geçiyor

Netflix İçerikleri Türkiye’ye Ekonomik Katkı Sağlıyor

BMW Motorrad K 1600 Serisi Tanıtıldı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz