Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Herhangi bir probleme karşılık çözüm oluşturan fikirlerin yarıştığı James Dyson Vakfı tarafından düzenlenen James Dyson Ödülü başvuruları devam ediyor. Yarışmaya mühendislik ve tasarım bölümlerinde okuyan ya da mezun olan öğrenciler katılım sağlayabiliyor. Ancak mezunlar için bu sürenin dört yıldan fazla olmaması gerekiyor.

Dünyadaki sorunlara karşı fikri olan ve bu fikri hayata geçirmeyi isteyen genç mühendis ve tasarımcılara destek olan James Dyson Ödülü için başvurular devam ediyor. 2005 yılından itibaren düzenlenen yarışmaya ilgili bölümlerin lisans öğrencileri ve yeni mezunları katılım sağlayabiliyor. Yarışmada çevre sorunlarından sağlık uygulamalarının iyileştirilmesine kadar global ölçekteki birçok soruna ilişkin çözüm alternatifleri bir araya geliyor.

Küresel Sorunlara Küresel Çözümler

Küresel dünya şartlarında artık yaşanan hemen her problemin etkileri de küresel ölçekte hissediliyor. Bu nedenle geliştirilmesi gereken çözümlerin de küresel çözüm önerileri olması gerekiyor. Bu bakış açısı ile tüm dünyayı etkileyen sorunlara çözüm önerilerini bularak bunları hayata geçirmeye çalışan James Dyson Ödülü, sağlıktan çevre sorunlarına birçok konuya duyarlı. Söz konusu ödülü daha önceki yıllarda kazanan projelere baktığımızda da zaten plastik geri dönüşümü, malzemelerin biyolojik olarak parçalanabilirliği ve evde tıbbi teşhis yöntemleri gibi çözümlerin başarılı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle 2021 yılında Plastic Scanner projesi ile Sürdürülebilirlik Kazananı olan Jerry De Vos, adaylara şunları söylüyor: “Basit prototiplerle başlayın ve giderek tasarımınızı geliştirin. Öncelikle problemi çözebildiğinizi görün, bu sizi motive edecektir ve daha rahat ilerlemenizi sağlayacaktır. Ürününüzü pazara sunmak için acele etmemelisiniz. Önce çalıştığından emin olmalısınız. Bu noktada, sadece maddi yatırım anlamında değil aynı zamanda fikrinizi geliştirmeniz konusunda ipuçları ve tavsiyeler almak için bilgi ağı çok önemli.” dedi.

Asla Pes Etmeyin!

Daha önceki yıllarda kazanan isimlerin ortak söylemleri ise adayların fikirleri konusunda pes etmeden devam etmeleri yönünde. Örneğin 2020 yılında Blue Box projesi ile Uluslararası Kazanan olan Judit Giró Benet bu sene başvuru yapacak adaylara: “Aslında doğru fikre sahip olmak yeterli değil, onu geliştirmek ve sunmak için doğru yolu bulmanız gerekiyor. Bu başvurunuzda sizi diğerlerinden ayrıştıracak önemli bir unsur. Ayrıca, çalışmalarınızda yapay zekaya mutlaka önem verin ve onu anlamaya çalışın, korkmayın. Günümüzde yapay zekadan korkmak, milattan önceki insanların ateşten korkması gibi bir şey.” şeklinde tavsiyelerde bulunuyor. Aynı şekilde adaylara pes etmemeleri gerektiğini de söyleyen kazananlar; “Asla pes etmemelisiniz. Pes etmemek, başarılı olmanın, bir fikri potansiyel olarak insanların hayatlarını değiştirebilecek ticari bir ürüne dönüştürmenin en önemli unsurlarından biridir.” şeklinde tavsiyelerde bulunuyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz