Zoom kullanıcı bilgileri

Son dönemde popüler hale gelen, görüntülü sohbet uygulaması Zoom hakkında yine kötü haberler çıktı. Zoom kullanıcı bilgileri, hacker forumlarında, yasa dışı yollarla satıldı.

İnsanların evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başladıkları bu dönemde, görüntülü sohbet uygulamaları en çok kullanılan uygulamalar haline geldi. Bu dönemde en çok kullanılan ve popülerliğini artıran uygulamalardan olan Zoom hakkında ise yine kötü haberler çıktı.

Siber güvenlik şirketi Cyble açıklamalarına göre, Zoom kullanıcı bilgileri kötü amaçlı kişiler tarafından çalındı ve hacker forumlarında paylaşıldı. Cyble, hacker forumlarında paylaşılan kullanıcı bilgilerinin, eski bir sızıntı sırasında çalındığını düşünüyor. Bu yüzden Zoom kullanıcılarının şifrelerini değiştirmesi, alınabilecek en hızlı güvenlik önlemlerinden biri durumunda. Çalınan bilgiler arasında e-posta, toplantı URL adresi ve şifre bulunuyor.

Ayrıca Cyble, kullanıcıların güvenliğini amaçlayarak, paylaşılan Zoom kullanıcı bilgilerini kendisi satın aldı. Siber güvenlik şirketi Cyble, her bir kullanıcı bilgisi için 0.0020 dolar ödeme yaptı ve 530 binden fazla kullanıcının bilgisini toplayabildi. Kullanıcı bilgilerine ulaştığı bazı kişiler ile e-posta üzerinden iletişim kurdu ve onlara, şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini söyledi. 

Siber güvenlik şirketi Cyble’ın açıklamalarına göre, çalınan Zoom kullanıcı bilgileri arasında Vermont Üniversitesi, Colorado Üniversitesi gibi üniversitelerin bilgileri bulunuyor. Aynı zamanda Cyble şirketi isim açıklamasa bile, bazı şirketlerin de hesap bilgisinin, forumlarda dolandığı söylendi. 

Bu durum sonrasında, Zoom kullanıcı bilgilerinizin çalınmış olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, Cyble’nin kendi sitesinden kontrol edebilirsiniz

Zoom, SpaceX ‘de yasaklandı

SpaceX ZoomDaha önce bir araştırma grubu tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre Zoom, izin istemeden, bilgisayara ekstra dosyalar kuruyor. Kurulan bu dosyalar ile de kamera ve mikrofona erişim sağlanabiliyor. Yani kullanıcı bilgilerimizin çalınmasının dışında, izlenme ihtimalimiz de var. 

Tüm bu olaylardan sonra Zoom yeni güvenlik yamaları getirdiğini açıklamış olsa bile, şirketlerin ve ülkelerin güvenleri Zoom’a karşı sarsılmış durumda. Örneğin Zoom uygulaması, Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX şirketinde yasaklandı. Daha sonra ise Google’un bazı departmanları Zoom kullanmayı, şirket cihazları için yasakladı. Ayrıca ABD, Tayvan, Singapur gibi bazı ülkeler, uzaktan eğitim için kullanılan Zoom uygulamasının, kullanılmasını yasakladı.

DEEPFAKE, ZOOM SOHBETLERİ, TELEFON BAĞIMLILIĞI, ONLİNE ALIŞVERİŞ – DigiToll #10

Microsoft Teams, Zoom gibi arka plan değiştirme özelliği getiriyor

SpaceX, Zoom kullanmayı, çalışanlarına yasakladı 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz