Manisa Fen Lisesi’nde okuyan Zeynep Işıldak, geliştirdiği yüz tanıma sistemine dayanan bir yoklama sistemini TUBİTAK’a sundu. 

Yapay zekaya ilgi duyan Manisa Fen Lisesi 10. sınıf öğrencisi Zeynep Işıldak, yüz tanıma sistemi ve yapay zekanın kullanıldığı bir yoklama sistemi geliştirerek TÜBİTAK’a sundu. Yapay zeka araştırmalarına olan ilgisini geçen yıl okulda kurulan bilim ve teknoloji atölyesinde artıran Işıldak’ın projesinin TUBİTAK tarafından kabul görüp görmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor. 

10. sınıf öğrencisi olan Zeynep Işıldak’ın geliştirdiği sistem, öğrencilerin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarının veri tabanında toplanmasına ve sınıf girişleri ile okul bahçelerine yerleştirilen nesne tanıma özelliğine sahip kameralara dayanıyor. Işıldak, söz konusu sistemin prototipinde kedi ve muhabbet kuşlarını kullandığını açıklarken benzer çalışmalardaki hataları tespit edip kendi yazılımını geliştirdiği sistemle TUBİTAK’a proje başvurusunda bulunduğunu da aktardı. 

Işıldak,  TUBİTAK’a sunduğu ve şu an değerlendirme aşamasında olan projesi için:  “Nesne tanıma kameralarıyla yoklama sistemi kullanan okullara yönelik bir proje bu. Bu konuda bir sistem düzeltmesi geliştirdik. Önceden yüz tanıma sistemi yapılan sınıf yoklamalarındaki hataları tespit ettik.” dedi.

Başarılı öğrenci söz konusu sistemi geliştirirken önceliğinin öğrenci güvenliği olduğunu da dile getirdi. Işıldak: “Okuldan kaçma, birbirinin yerine imza atma gibi olayların önüne geçmek için direkt yüz tanıma sistemiyle bir sistem geliştirmeyi düşündük. Sistem şöyle çalışıyor: Öğrencilerin kayıtlarıyla birlikte 200 ila 500 arası yüzlerinin tam ya da kısmen göründüğü fotoğrafları toplayarak sisteme tanımlıyoruz. Kameramız da bu öğrenciyi gördüğünde yoklama sisteminde ‘burada’ diye işaretliyor. Kameralarımız hem sınıfların giriş ve çıkışlarında hem de okul bahçelerinde olacak. Derse girmediyse bile okulda olup olmadığını tespit etmek için bu yönlerini düşünerek hazırladık.” şeklinde konuştu.

Amerika’da bazı okullar, denetim için yapay zeka kullanmaya başladı

İlk kez yapay zeka tarafından geliştirilen bir ilaç insanlar üzerinde denenecek