Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Yenilenen ekran kartı ayarlama ve takip etme yazılımı şimdi çok daha kullanışlı özelliklerle dolu. Ayrıntılar haberimizde

Asus, GPU Tweak III’ü kullanıma sunduğunu duyurdu. Asus Dual, TUF Gaming ve ROG Strix serilerinden AMD ve NVIDIA ekran kartları için sunulan bu yenilenmiş ücretsiz sürüm, kartlarda ayar yapma ve kartlarla ilgili verileri takip etme imkânı veriyor. Bir yıl süren beta sürecinin ardından uygulama kademeli olarak geliştirildi ve temel performans özellikleri güçlendirildi. Yeni sürüm, sahip olduğu özelliklerle acemi kullanıcılara kolaylık sağlarken, hız aşırtma konusunda tecrübeli olanlara da daha sade bir kullanım sunuyor.

Yenilenen arayüzün farkları

Programı açan kullanıcılar hemen değişiklikleri fark edecek. Tamamen yenilenen arayüz, GPU Tweak II’deki arayüzden çok farklı. İşlevleri basit ve gelişmiş modlara ayırmak yerine, tüm önemli ayar ve fan kontrolleri Ana ekranda yer alıyor. Böylece hem hız aşırtmaya yeni adım atanlar hem de bu konuda uzman olanlar anında işe koyulabiliyor. Kullanıcı arayüzü son yamalarda yan tarafa eklenen simge tabanlı şık gezinme çubuklarıyla sadeleştirilmişti. Şimdi ise ROG Strix ekran kartları için giriş voltajı tespiti ve FanConnect II başlıklarına bağlı harici fanlar üzerinde kontrol gibi yeni özellikler eklendi.

Beta sürecinde ayrıca arka planda, sıradan kullanıcıların fark etmesinin zor olduğu süreç tabanlı iyileştirmeler de yapıldı. Topluluğun taleplerini daha iyi anlamak ve şeffaflık sunmak amacıyla ASUS, GPU Tweak III web sitesine bir destek mekanizması ekleyerek doğrudan geliştiricilere geri bildirim gönderilmesine imkan veriyor. Burası ve beta sürümü için kurulan geçici Republic of Gamers Resmi Discord kanalı aracılığıyla, kullanıcılar geliştiricilerin performans ve kararlılık açısından geliştirmesi gereken noktaları belirtebiliyor ve hatta yeni özellikler önerebiliyor.

Kullanıcıların istediği değişiklikler

Kullanıcıların çeşitli kanallardan sıkça talep ettiği özelliklerden bazıları zaten geliştiriliyordu. FPS ve kare süresi ölçümlerine ait grafikler geliştirme listesinin başında yer alıyordu. Bu özellikler yeni çıkan sürümde bulunuyor. Ayrıca orijinal tasarımda çoklu dil desteği bulunuyordu. Şimdi gelen son yamayla yazılım Almanca, Fransızca, Türkçe, Korece ve Çince  olarak da kullanılabiliyor. Bu dilleri ileride yeni diller de takip edecek.

Kullanıcılardan gelen bazı öneriler ise geliştirici ekibinin planlarını baştan değerlendirmesine ve topluluğun ihtiyaçlarına odaklanmasına neden oldu. Geliştirme sürecinin başında teknoloji tutkunlarından gelen geri bildirimler sonucunda, kullanıcıların önceki ayar oturumlarını karşılaştırmasını sağlayan bir günlük görüntüleyici de yazılıma eklendi. Acemi kullanıcıların yardım içerikleri talep etmesiyle de GPU Tweak III ana özelliklerin anlatıldığı bir dizi eğitim videosuyla birlikte kullanıma sunuldu. Ancak en büyük değişiklik ve geliştiricilerin zamanını en çok alan talep ise temel hız aşırtma işlevlerinden biri olan VF Tuner’ın yenilenmesi oldu.

Voltaj frekans eğrilerini düzenlemek için yeni dönem

GPU Tweak II’deki basit Voltaj Frekans Ayarı, GPU Tweak III’e aktarılmıştı. Ancak çoğu kullanıcının ekran kartlarını manuel olarak ayarlamaya başlamasıyla daha kullanışlı bir hız aşırtma eğrisi ayarlama sisteminin gerekli olduğu görüldü. Asus, voltaj frekans ayarını her açıdan masaya yatırdı. WASD ve ok tuşlarını bir araya getiren ve bilindik grafik tasarım yazılımlarını andıran araç çubuğuna sahip, türünün ilk örneği bir arayüz ortaya çıktı.

Tüm sistemler, yardımcı kontrol ipuçları ve genişletilebilen komut listesiyle birlikte açık olarak görülebiliyor. Böylece kullanıcılar hangi işlevlerin erişilebilir olduğunu kontrol etmek için yazılımın dışına bakmak zorunda kalmıyor. Yerleşik özellikler arasında birden fazla noktayı hareket ettirme, eğim döngüsü ve çizgisel hiza yer alıyor. Kullanıcılar ayrıca GPU voltajını ve frekansını istedikleri noktada sabitleyerek kararlılık testi yapabiliyor. İşleme daha da yardımcı olacak şekilde farklı eğrileri sisteme kaydetmek de mümkün. Böylece kullanıcılar sistemi çok zorlarlarsa daha önce kaydettikleri noktaya dönebiliyor.

Kullanıcılar çeşitli düğmeleri kullanarak ekran kartının fan hızını ayarlayabiliyor

Optimizasyon, gücü ve saat hızını değiştirmekle bitmiyor. Kullanıcılar çeşitli düğmeleri kullanarak ekran kartının fan hızını ayarlayabiliyor ve 0 dB Fan modunu açabiliyor. Daha ayrıntılı ayar yapmak isteyen kullanıcılar ise özel fan eğrileri oluşturup kaydedebiliyor. GPU Tweak III’teki yeni sıcaklık gecikmesi ve güncelleme süresi ayarları ise fanların sıcaklık değişimlerine ne kadar hızlı tepki vereceğini belirliyor. Tüm bu işlevler, ROG ekran kartlarındaki FanConnect II başlıklarına bağlı kasa fanlarında da kullanılabiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz