Hindistan Hükümeti’nin, sosyal medya ağlarıyla ilgili bir dizi yeni kanun üzerinde çalıştığı iddia edildi. Ortaya atılan iddiaya göre, üzerinde çalışılan yasalar resmi olarak yürürlüğe girerse sosyal medya devleri, gerekli görüldüğünde kullanıcılarla veya paylaşımlarla ilgili verileri o kullanıcılardan izin almadan devlet yetkilileriyle paylaşacak ve hükumetle iş birliğine zorlanacak.  

Hindistan hükumet yetkililerinin, sosyal medya ve mesajlaşma platformlarıyla ilgili bir dizi tartışmalı yasa üzerinde çalışıyor olduğu iddia edildi. Bloomberg’in haberiyle aktarılan iddialara göre, üzerinde çalışılan yasalar resmi olarak yayınlanırsa Hindistan Hükümeti; gerekli gördüğünde sosyal medya platformlarını, kullanıcıların kişisel verilerini kendisiyle paylaşmaya zorlayacak. Bununla birlikte Facebook, Instagram, YouTube ve TikTok gibi sosyal medya devlerinin hepsi, herhangi bir kullanıcı izni veya yargı kararı olmasa bile devlet yetkilileri tarafından talep edildiğinde 72 saat içerisinde bir paylaşımın kökenini hükümetin takip etmesine yardım etmek zorunda kalacak. 

Ayrıca böyle bir durumda; paylaşımı yapan kişinin platforma erişimi 24 saat içinde engellenecek, silinmesi talep edilen herhangi bir içerik platformdan hemen kaldırılacak ve soruşturma yürüten devlet yetkililerine yardımcı olmak için konuya ilişkin kayıtların 180 gün boyunca saklanması mecburi olacak. Sosyal medya devlerinden, hükumetle irtibat kurmak üzere Hindistan’a bir “şikayet memuru” göndermeleri de istenecek. Bununla birlikte yasalar, tüm sosyal medya platformlarını ve mesajlaşma uygulamalarını kapsayacak.  

Yasaların, Şubat ayı sonunda yayınlanması bekleniyor

Paylaşılan diğer detaylara göre “Hindistan Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı“nın söz konusu kanunları, şimdiki halinde büyük değişiklikler yapmadan bu ayın sonlarına doğru yayınlaması bekleniyor. Yetkililer hala yasalar üzerinde çalışmaya devam ettiği için genel kurallarda büyük değişiklikler yapılmasa da bazı detayların değiştirilebileceği tahmin ediliyor. Yasalar yürürlüğe girdikten sonra Hindistan Hükümeti’nin, sosyal medya şirketlerinden yabancı kullanıcıların kişisel verilerini talep edip edemeyeceği ise henüz bilinmiyor. 

Diğer yandan; üzerinde çalışılan yasaların gündeme gelişi, Hindistan Hükümetini kişisel verilerin güvenliği ve gizliliği konusunda da eleştiri oklarının hedefi haline getirdi. Yasalar ilk önerildiğinde; ülkede Google, Facebook ve Twitter’ı temsil ediyor olan “Hindistan İnternet ve Mobil Teknoloji Birliği“, böylesi bir yasanın ‘Anayasa Mahkemesi‘ tarafından tanınan gizlilik hakkını ihlal edeceğine işaret etti. Yasa yürürlüğe girerse sosyal medya şirketleri, kendi kullanıcı gizliliği protokollerini de bir noktaya kadar esnetmek durumunda olacak ve kanunları yerine getirebilmek için uçtan uca şifreleme teknolojilerini uygulamadan kaldırarak kullanıcılara yönelik bir casusluk faaliyeti yürütmek zorunda kalacak.  

Hindistan’da, iktidar partisinin Twitter’dan siyasi kampanya yaptığı iddia edildi

Hindistan insansı robotu Vyommitra’yı uzaya gönderiyor