ücretsiz toplu taşıma lüksemburg

1 Mart itibariyle Lüksemburg‘da toplu taşıma ücretsiz hale gelecek. Yeni uygulama dünyada ilk olacak. Trafik sorununun önüne geçebilmek için uygulanmaya başlayacak olan yeni sistemle birlikte ülkede tüm, otobüs, tramvay ve trenler ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Trafik sorunun giderilmesi amacıyla tüm ülkede gerçekleşen olan yeni uygulama için Hükümet Sözcüsü Danf Frank:Artık kimsenin bilet almaya ihtiyacı kalmayacak sadece kontrol esnasında geçerli bir kimlik göstermeleri gerekecek” dedi.

Ülkede 2019 yılında araç kullanım oranı yüzde 83, toplu taşıma oranı ise yüzde 17 idi. Yeni uygulamayla beraber özel araç kullanımının yüzde 25’e düşürülüp toplu taşıma kullanımının yüzde 75’e çıkarılması planlanıyor. 

Yeni uygulama hükümete yıllık 41 milyon euroya mal olacak

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden olan Lüksemburg Büyük Dukanlığı’nın başkenti olan Lüksemburg Avrupa kıtasının en yoğun trafiğine sahip olan şehirlerinden biri. Xavier Bettel’in liderliğini üstlendiği koalisyon hükümetine yıllık 41 milyon euroya mal olacak. Yeni uygulamanın trafiği rahatlatması ve karbon salınımını azaltması bekleniyor.

2 bin 500 kilometre civarında bir yüz ölçümüne sahip olan Lüksemburg’un nüfusu 110 bin. Ancak şehre her gün 400 bin kişi çalışmak için geliyor, ülkenin toplam nüfusu ise 600 bin. 

Lüksemburg’un ülkedeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla uygulamaya koyacağı ilk sistem bu değil. Ülke, 2019 yazından bu yana 20 yaşın altındaki gençler için toplu taşımaücretsiz hale getirmişti. Başkent Lüksemburg’da 2016’da bir kişinin ortalama 33 saatini trafikte geçirdiği belirtiliyor.

Kişisel araç kullanımını azaltması planlanan ve bu sayede trafik yoğunluğunu büyük ölçüde etkilemesi düşünülen yeni sistem 1 Mart 2020 itibariyle Lüksemburg’d a uygulanmaya başlanacak. Uygulamanın işe yarayıp yaramadığını ise ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Bir el arabası ve 99 tane ikinci el telefon: Google Haritalar’ı hack’lemek işte bu kadar kolay!

Nissan, Nissan Switch isminde yeni bir abonelik sistemi başlatıyor