Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan Coronavirüsünün etki alanını azaltabilmek adına bilim ve teknoloji dünyasında pek çok çalışma yapılmaya devam ediliyor.  Konuyla ilgili son olarak, drone ’ların virüsü tespit etmek üzere kullanılıp kullanılamayacağı sorusu gündeme geldi. Dünyanın insan hayatı kurtaran ilk drone’u olarak bilinen “Draganflyer X4-ES” ise seçenekler arasında ilk sıraya oturdu.

Geçen yılın sonlarına doğru Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan Corona virüsüyle ilgili bilim ve teknoloji dünyasında pek çok çalışma yapılıyor. Virüs; etki alanının genişliği, yayılma sıklığı, agresif yapısı ve etkilediği kişi sayısı açısından son 10 yılın en ölümcül salgını olarak kabul ediliyor. Paylaşılan son verilere göre; virüs şimdiye kadar dünyada yaklaşık 76 bin kişiyi etkilemiş durumda. Virüsün sebep olduğu salgın dolayısıyla ölen kişi sayısı ise 2 bin 244’e ulaştı. Bu ölümlerin yalnızca 11’i, virüsün ana vatanı olan Çin’in dışında meydana geldi. 

Yine de dünyanın pek çok bölgesinde virüsle ilgili çeşitli vakalara rastlanırken salgını etkisiz hale getirecek herhangi bir aşı, henüz üretilemedi. Bu noktada virüsün yayılmasını önleyebilmek adına yapılan pek çok çalışma gibi drone’ların virüsü tespit etmek üzere kullanılıp kullanılamayacağı sorusu da gündeme geldi. Uzmanların çoğu, virüsün tespit edilebilmesi için kullanılan mevcut yöntemlerin yetersiz olduğunu ve drone’ların bu konuda iyi iş çıkarabileceğini ifade etti. 

coronavirüs çin

“Draganflyer X4-ES”, virüsü tespit edebilmek için iyi bir seçenek olabilir

Tüm bu gelişmelerin ardından drone’ların virüse yönelik alınacak önlemlerle ilgili iyi bir seçenek olabileceği düşünülmeye başlandı. Washington’daki “Ulusal Hava ve Uzay Müzesi”nde bulunan “Draganflyer X4-ES” isimli bir drone ise konuyla ilgili değerlendirilebilecek seçenekler arasında ilk sıraya oturdu. Aktarılan detaylara göre; “Draganfly” isimli şirket tarafından üretilen drone, Mayıs 2013’te Kanada’da araba kazası dolayısıyla aranan birinin yerinin tespit edilmesini sağlamış ve dünya tarihinde insan hayatı kurtaran ilk drone olmayı başarmıştı. 

Draganfly CEO’su Cameron Chell, olayla ilgili olarak arama-kurtarma ekiplerinin şirkete ait termal kamerası bulunan drone’lardan birini kullandığını ifade etti. Araba kazası sonucunda yaralanan kişi 1 gün boyunca bulunamadı; fakat drone, termal sinyalleri aracılığıylakaza mağdurunun ormanlık bir alanda bulunarak kurtarılmasını sağladı. Şirket yöneticisi, hala insan hayatı kurtarma amacıyla drone ürettiklerini ve yakında Corona virüsünün yayılmasını önlemek için yapılan çalışmalara katılabileceklerini aktardı. Chell, ürettikleri drone’ların virüsü tespit etmek ve salgının daha da yayılmasını önlemek için kullanılabileceğine işaret etti. 

Virüs tespiti için kullanılan mevcut yöntemler yetersiz kalabilir

Mevcut koşullarda, hava alanı ve fabrikalar gibi çok sayıda insanı bir araya toplayan alanlarda kişilerin vücut ısısını ölçebilmek ve hastalık semptomlarını tespit edebilmek için el ile alına tutulan kızılötesi termometreler kullanılıyor. Uzmanlar, bu yöntemin iyi bir sonuç sunmayacağını ve bu cihazların güvenilmez olabileceğini ifade ediyor. Diğer yandan drone’ların, enfeksiyonun olası sinyallerini tespit edebilmek için daha güvenilir yollar sunabileceği söyleniyor. Örneğin kişilerin vücut ısısı, çok daha uzak bir mesafeden drone’lar aracılığıyla ölçülebilir ve bu tip bir tespit işlemi, yetkililere virüsün yayılmasını önlemek açısından önemli bir avantaj sağlayabilir.  

Draganfly CEO’su Chell; yapay zeka ve radar gibi akıllı teknolojilerle desteklenen drone’larının stres seviyesi, sulanmış gözler ve kalp ritminden kan basıncına kadar her şeyi tespit edebileceğini ve ölçebileceğini söylüyor. Drone’ların ölçümleri birleştirerek sağlayacağı tüm bu veriler, yetkililere virüsün tespitiyle ilgili daha güçlü bir fotoğraf sunabiliyor. 

Chell açıklamasında ayrıca, drone ’ların bu tip bir yöntem için sadece devlet tarafından kullanılacağını ifade etti. Anlaşmayla ilgili herhangi bir netlik olmadığını ve şu anda sadece görüşme aşamasında olduklarını söyleyen şirket CEO’su, hükumetlerin teklifleriyle yakından ilgilendiklerini de sözlerine ekledi.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız. 

Tostçu Erol Drone ile tost teslimatı yaptı

9.950 dolarlık ev koruyan otonom drone

Araştırmacılar açıkladı: coronavirüsün yarasa kaynaklı olması tesadüf değil