Okuma Süresi
2 dakika

Google, Mac bilgisayar için Chrome uygulamasında verileri tehdit eden acil durum güvenlik güncellemesini yayınlayarak kullanıcılara sundu.

Apple, yaşanan kritik güvenlik açığından sonra geçtiğimiz günlerde iOS 16.1 güncellemesini yayınlayarak yaşanan sorunun çözüldüğünü kullanıcılarla paylaşmıştı. Bu paylaşımdan birkaç gün sonra Google tarafından Chrome uygulaması özelinde önemli güvenlik açığının görüldüğü acil durum güncellemesi yayınlandı.

Mac Kullanıcılarının Bilgileri Tehdit Altında

CVE-2022-3723 hatası olarak adlandırılan bu güvenlik açığının farkında olduğunu belirten Google, bunun için özel önlemler alındığını paylaştı. Google, yaptığı açıklamada yaşanan sorunu ”Tür karışıklığı” olarak ifade ederken bunun hakkında daha fazla detay vermedi.

CVE-2022-3723, Google tarafından bu yıl yedinci günlük güvenlik ihlali olarak dikkat çekiyor. Avast’tan Jan Vojtěšek, Milánek ve Przemek Gmerek tarafından yayınlanan bildiride ise Mac kullanıcılarının bu güvenlik yamasını en kısa sürede yüklemeleri önemle belirtildi.

Google tarafından tür karışıklığı olarak nitelendirilen hata ise bir programın kaynak, değişken veya nesne paylaşımı yaparken, sonrasında bunlardan daha farklı ve uyumsuz bir tür kullanılması durumunda, belirli kişilerin belleğe uzaktan erişim elde edebilmesi durumu olarak ifade edilebilir.

Kötü Amaçlı Kullanıma Çok Açık

Kötü amaçlı olarak kullanılmaya çok açık olan bu güvenlik sorunu, gizli bilgilere erişim sağlanması tehlikesini yaratabilir. Bir saldırgan tarafından diğer uygulamalardaki hassas bilgilerin okunması, rastgele kod yürütülmesi ve çökme sorunları da yaşanması olası diğer tehlikeler arasında yer alıyor. Ciddi tehlikeler yaratması mümkün olan bu güvenlik açığının en kısa sürede giderilmesi gerekiyor.

Google Chrome 107.0.5304.87 güncellemesini bilgisayarınıza yüklemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Tercihler >
  • Chrome Hakkında >
  • Güncellemeyi Kontrol Et

Son adımda karşınıza Google’ın son güncellemesi gelecektir. Bunu güncellemeyi yükledikten sonra kullanıma hazır hale getirmek için ”Yeniden Başlat” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Ardından yeni sürümü kullanmaya başlayacaksınız.

Google tarafından Mac bilgisayarlarda yaşanan Chrome güvenlik sorunu birçok programda yaşanması olası bir açık olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu ihlalin en kısa sürede çözülerek ortadan kaldırılması oldukça önemli bir husus.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz