Samsung’un merakla beklenen yeni katlanabilir ekranlı akıllı telefonunun ismi kesinleşti. Geçen aylarda şirketin yeni katlanabilir ekranlı telefonunu ‘’Galaxy Fold 2’’ ismiyle çıkarması bekleniyordu. Ancak Samsung bu ismi kullanmaktan resmi olarak vazgeçmiş gibi görünüyor. 

Geçen yıl özellikle katlanabilir ekranlı telefonlar için oldukça zorlu ve yıpratıcı bir yıl oldu. Hem yeni teknolojilerin hem de büyük fiyaskoların damgasını vurduğu 2019 yılı, Samsung’un geliştirdiği katlanabilir ekranlı Galaxy Fold 1 için de pek verimli geçmemiş ve şirket cihazın yarattığı birçok sorunla uğraşmak durumunda kalmıştı. Samsung, Galaxy Fold’un aksine dikey olarak katlanabilir yeni akıllı telefonuyla tüketici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 

Sadece isminin resmi olarak onaylandığı Samsung’un yeni katlanabilir ekranlı akıllı telefonu hakkında ortaya birçok bilgi çıktı. Ancak sızıntıların ve bilgilerin resmileştiği tek konu yeni telefonun adı oldu. 

Samsung’un Romanya’daki resmi internet sitesinde dikey katlanabilir telefonun korucu kılıfı için bir sayfa açıldı. Koruyucu telefon kılıfının bulunduğu sayfa ‘’Galaxy Z Flip’’ olarak resmileşmiş oldu. Katlanabilir telefonun ismi ile açılan sayfada başka bir bilgi bulunmuyor. 

Sızdırılan ve doğrulanmamış bilgilere göre ise Galaxy Z Flip’in, Fold modelinde olduğu gibi yatay değil, aynı Motorola Razr gibi dikey katlanacak. Galaxy Z Flip, 6.7 inçlik süper AMOLED bir ekrana sahip olacak ve Z Flip modelinin tek ekranı bu olmayacak. Katlı bir şekildeyken ön tarafında kalacak olan mini ekranda bildirimleri ve saati görmenin dışında aynı zamanda kamera ön izlemesi gerçekleştirilebileceği söyleniyor. Ana ekranının önünde ise Fold modelinde olduğu gibi plastik bir yapı değil ultra ince bir cam kullanılacağı söyleniyor. Arka tarafında ise 12 MP ana kameraya, 12 MP geniş açı kamerasının eşlik edeceği söyleniyor. Ön kamerası ise 10 MP olacak. 

İşlemci noktasında ise Samsung Galaxy Z Flip’te, Snapdragon 855+ kullanılacak. 3300-3500 mAh’lik bir bataryaya sahip olacağı söylenen Z Flip 15W’lık hızlı şarj özelliğine de sahip olacak. Cep telefonu kutusundan ise Android 10 sürümü ile çıkacak.

Samsung Galaxy S20 ve LED kılıfı resmi web sitesinde görüntülendi!