Ödeme teknolojileri şirketi Mastercard, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 19 ülkede ‘Sevgililer Günü’ hediye alışkanlıklarını araştırdığı ‘Sevgi Endeksi’nin sonuçlarını açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Türkiye’deki online alışveriş oranları, son 10 yıl içerisindeki en yüksek değerine ulaştı. Pandemi döneminde alternatif kutlama yöntemleri geliştiren Türk çiftlerin en çok özlediği aktivitenin ise restoranda romantik bir akşam geçirmek olduğu ifade edildi.  

Ödeme teknolojileri şirketi Mastercard, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 19 ülkede ‘Sevgililer Günü’ hediye alışkanlıklarını araştırdığı ‘Sevgi Endeksi’nin sonuçlarını açıkladı. Avrupa genelinde 19 ülkede gerçekleştirilen araştırma; banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartlarla ‘Sevgililer Günü’ için yapılan alışverişleri inceledi. Aktarılan detaylara göre; Türkiye’de son on yılda ‘Sevgililer Günü’ döneminde gerçekleşen online işlem sayısı, yüzde 151 artış oranına ulaştı. Böylece bu yılın online alışverişleri, tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.  

Araştırma; 2019 yılından bu yana, ‘Sevgililer Günü’ döneminde yapılan işlemlerde temassız kart kullanımının yüzde 102 oranında arttığını ortaya koydu. Ayrıca Türk çiftlerin yüzde 83’ü, bu yıl hediyelerini online alışveriş kanallarından tedarik ettiğini belirtti. Bununla birlikte Türk sevgililerin yüzde 16’sı, pandemi sürecinde yalnızca Zoom ve Facetime gibi online görüntülü konuşma imkanı sağlayan uygulamalarla ‘Sevgililer Günü’nü kutlayabileceklerini belirtti. Pandemiyi birlikte geçiren çiftlerin en gözde planının ise evde baş başa bir yemek organizasyonu olduğu dile getirildi. Sevgililerin yüzde 55’i, evde kendi hazırladıkları yemeklerle kutlama yapmayı tercih ederken yüzde 45’i ise dışarıdan yemek siparişi vermeyi planladığına işaret etti. Ayrıca Türk çiftlerin yüzde 34’ünün, bu yıl ‘Sevgililer Günü’nde evde sinema deneyimi ile eğlenmeyi planladığının da altı çizildi.  

Türkiye’de ‘Sevgililer Günü’ döneminde yapılan alışveriş hacmi, neredeyse yüzde 100 arttı 

Sevgililer Günü Alışveriş Hacmi

Diğer yandan; 2011 yılından bu yana Türkiye’de ‘Sevgililer Günü’ döneminde yapılan alışveriş hacmi, neredeyse yüzde 100 artarken toplam işlem sayısı ise 4 katına ulaştı. 2021’de ülkenin yüzde 76’sı, ‘Sevgililer Günü’ne daha fazla önem vermeye başladıklarını belirtti. Bununla birlikte; ‘Sevgililer Günü’ son zamanlarda, Türkler için sevgiliyle paylaşılan bir gün olmanın yanı sıra sevgiyi paylaşma günü haline de geldi. Vatandaşların yüzde 55’i sevgilisine, yüzde 45’i bir arkadaşına ve yüzde 50’si ise bir aile üyesine tebrik kartı hazırladığına işaret etti.  

Romantik seyahatler için yapılan harcamalar da son on yılda yüzde 71 azaldı. Son on yılın ‘Sevgililer Günü’ alışverişlerini karşılaştıran araştırmaya göre; restoranlarda yapılan masraflar, 2011’den bu yana yüzde 237 arttı. Ancak bu yıl pandemi döneminde gelen sosyal kısıtlamalar sebebiyle, dışarıda kutlama yapmanın mümkün olmayacağı da biliniyordu. Bu nedenle; 2021 yılında, Sevgililer Günü’nde restoranda romantik bir akşam yemeği planlamanın, Türkiye’nin en çok özlediği aktivite olduğu dile getirildi. Mastercard ayrıca; son on yılda ‘Sevgililer Günü’ için yapılan çiçek harcamalarının, yüzde 38 arttığını ve mücevherat üzerine yapılan işlem sayısının 2.5 katına çıktığını kaydetti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Mastercard, 2021 Yılı Sonlarına Doğru Kripto Para ile Ödeme Kabul Etmeye Başlayacak 

‘Mastercard’ ve ‘İhtiyaç Haritası’ İş Birliğiyle Kurulan ‘El Ele Destek Hareketi’ Platformu Faaliyete Başlıyor!

Online Oyun Alışverişi Yapan ‘Mastercard’ Sahiplerine 50 TL Para İadesi Kazanma Fırsatı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz