Mastercard Kripto Para

ABD merkezli finans şirketi Mastercard, 2021 yılı sonlarına doğru kripto para ile ödeme kabul etmeye başlayacak. Şirketin ödeme sistemi, yalnızca en güvenilir kripto para birimlerini destekleyecek.  

ABD merkezli finans şirketi Mastercard, 2021 yılı sonlarına doğru kripto para ile ödeme desteği sunabilmek için çalışmalara başladı. Söz konusu gelişme, şirketin dijital varlık birimi yetkililerinden Raj Dhamodharan tarafından yapılan bir paylaşım aracılığıyla duyuruldu. Mastercard ödeme sisteminin, yalnızca en güvenilir kripto para birimlerini destekleyeceği ifade edildi. Kripto para işlemlerinde artış gözlemleyen Mastercard’ın, güvenilirlik ve uyumluluk kriterlerini karşılayan yerleşik dijital para birimlerini tercih edeceği belirtildi. Yapılacak hamlenin, perakende satış yapan birçok mağazanın kripto para ödemesi kabul etmeye başlayacağı anlamına geldiğinin de altı çizildi.  

Dhamodharan; değerlendirecekleri birincil ölçütün, tüketici verilerinin gizliliği ve güvenliğini de içerisinde barındıran tüketici koruması ilkesi olduğuna işaret etti. Açıklamada ayrıca; desteklenecek kripto para birimlerinin, tüketicilerin kredi kartından beklediği güvenlik seviyesini sağlaması gerektiği de dile getirildi. Şirket yetkilisi; uyumlu dijital paraların, finansal hizmetler endüstrisi tarafından kullanılan sıkı önlemleri uygulaması gerektiği ve faaliyet gösterdikleri bölgelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uyum sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi. Mastercard üzerinden sağlanacak kripto para hizmetinin; bir yatırım fırsatı olarak işlev göstermek yerine, bir ödeme şekli olarak kabul edileceği ifade edildi.  

PayPal ve Tesla da kısa bir süre önce, kripto para ile ödeme kabul etmeye yönelik hamleler yapmıştı

PayPal Kripto Para

Diğer yandan; Dhamodharan, sürecin çok fazla çalışma gerektiren büyük bir değişikliğe işaret ettiğini ve hangi dijital para birimlerini destekleyecekleri konusunda çok dikkatli olacaklarını belirtti. Benzer şekilde; PayPal da Kasım ayında, ABD’li kullanıcıların kripto para satın almalarını, satmalarını ve tutmalarını mümkün kılan bir ödeme hizmetini kullanıma sunmuştu. Tesla da kısa bir süre önce, Bitcoin’e 1.5 milyar dolarlık bir yatırım yaparak yakın gelecekte popüler kripto para birimini bir ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini açıklamıştı. Mastercard ise dijital para birimlerini harcama yapmak üzere geleneksel para birimlerine dönüştüren şirketlerle çalışıyor olmasına rağmen, bugüne kadar kendi ağına herhangi bir kripto para birimini dahil etmemişti. Şirketin, dünya genelinde ‘blockchain’ teknolojisiyle ilgili 89 ayrı patente sahip olduğu ve 285 patent başvurusu yaptığı da biliniyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Elon Musk’ın Yeni Gözde Kripto Parası: Dogecoin

Karşıyaka Spor Kulübü, İkinci Faz Kripto Para Satışına Başladı

Hindistan, İçlerinde ‘Bitcoin’in de Olduğu Özel Kripto Para Birimlerini Yasaklayacak Bir Yasa Teklifi Sunmaya Hazırlanıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz