Mastercard İhtiyaç Haritası

COVID-19 salgınıyla artan ihtiyaçlara cevap vermek ve ekonomik bir hareketlilik yaratmak için ‘İhtiyaç Haritası’ ile bir araya gelen ödeme teknolojileri şirketi ‘Mastercard’, 27 Kasım itibarıyla 20 ili kapsayan ‘El Ele Destek Hareketi’ni başlatıyor olduğunu duyurdu. Söz konusu hareketin; yerel ekonomiyi canlandırmak, esnafa destek olmak ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatıldığı ifade edildi.  

Mastercard’, COVID-19 salgınıyla artan ihtiyaçlara cevap vermek ve ekonomik bir hareketlilik yaratmak için ‘İhtiyaç Haritası’ ile bir araya geldi. Ödeme teknolojileri şirketi, 27 Kasım itibarıyla 20 ili kapsayan ‘El Ele Destek Hareketi’ni başlatıyor olduğunu duyurdu. Söz konusu hareketin; yerel ekonomiyi canlandırmayı, esnafa destek olmayı ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladığı ifade edildi. ‘Mastercard’ ve ‘İhtiyaç Haritası‘, 20 ili kapsayan projeye 1.5 milyon liralık desteğiyle katkıda bulunarak toplumun dayanışma sorumluluğunu paylaşmayı görev edindiklerini belirtti. Bununla birlikte; pandemi nedeniyle kırılgan bir dönem geçiren kişi ve işletmelere, ‘El Ele Destek Hareketi’yle “can suyu” olunacağına işaret edildi.

‘Mastercard ve ‘İhtiyaç Haritası’, bu kapsamda ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını yerel esnaflardan sağlayabileceği “El Ele Destek Hareketi” sosyal pazaryerini oluşturdu. Tüm alt yapı çalışmaları tamamlanan platform üzerinden yerel işletmelerin, 27 Kasım tarihinden itibaren yeni bir iş modeliyle tanışacakları belirtildi.  

Aktarılan detaylara göre; ‘Mastercard’ ve İhtiyaç Haritası’nı bir araya getiren proje, COVID-19 salgını sürecinde ortaya çıkan gıda ve hijyen temel ihtiyaç malzemelerinin yine “İhtiyaç Haritası” tarafından kurulan “El Ele Destek Hareketi” platformu aracılığıyla yerel işletmeler ve esnaflar tarafından karşılanması esasına dayanacak. Proje; ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Adana, Mersin, Trabzon, Elazığ ve Denizli başta olmak üzere toplamda 20 ilde hayata geçirilecek. Proje; yerel ihtiyaçların, yerel işletmelerden karşılanmasına imkan sunacak. Yerel ekonomiye katkı sağlamayı da hedefleyen oluşum, yerel esnafların dijitalleşmesi ve e-ticaretin gelişmesine hizmet edecek.  

‘Mastercard’, ‘El Ele Destek Hareketi’ platformu için global fondan 1.5 milyon liralık bir hibe fonu ayırdı

El Ele Destek Hareketi Platformu

Diğer yandan; Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, kısa bir süre önce ‘El Ele Destek Hareketi’ platformu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çağlayan, Mastercard’ın öncelikli amacının, her sektörde ve ölçekten bağımsız olarak tüm işletmelerin faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürmesini sağlamak olduğunu belirtti. Açıklamada ayrıca; “Şirket olarak her zaman, dijital ekonominin her yerde, herkes için işlemesini sağlama misyonunu yerine getirmeye yönelik çalışmalar yürütüyorduk. Kapsayıcı büyüme çalışmalarına kaynak aktarmak amacıyla 2018 yılında kurulan Mastercard Kapsayıcı Büyüme Merkezi (The Mastercard Center for Incusive Growth), COVID-19 destek programı kapsamında, ihtiyaç sahibi bireylerin ve yerel işletmelerin desteklenmesi amacıyla 1.5 milyon TL tutarında bir hibe fonu ilk kez Türkiye’de bir sosyal kooperatife ayırdı” ifadelerine yer verildi. 

Çağlayan, daha sonra açıklamalarına şu ifadelerle devam etti: “Yerel esnafın dijitalleşmesi ve e-ticaretin gelişmesine de hizmet edecek projenin altyapı çalışmalarını tamamladık. Yaklaşık 7000 adet gıda ve hijyen paketinin yer aldığı ve toplamda 20 ilde hayata geçirilecek proje, kalkınmanın sadece bölgesel ya da kentsel ekonomik kaynaklara bağlı olmadan, yerel esnaf ve küçük işletmelerin de aktif katkısıyla gerçekleşebileceğini göstermesi açısından da önem taşıyor. Ekonomik olarak zor durumda olan bireylerin ihtiyaçlarını, yerel ekonominin paydaşlarıyla karşılayarak sürdürülebilir bir ekonomi yaratmayı hedefliyoruz.”

İhtiyaç Haritası, ‘El Ele Destek Hareketi’ ile ihtiyaçların yerel esnaftan sağlanabileceği bir sistem oluşturdu

El Ele Destek Hareketi

‘İhtiyaç Haritası’ kurucularından Mert Fırat ise Mastercard’ın bağımsız fonundan aktarılan ve sosyal sorumluluk adına yapılan yatırımla, ihtiyaç sahiplerinin taleplerine cevap verilirken yerel ekonominin aktörlerinin de desteklenmesinin amaçlandığı bu projede iş birliğinde olmaktan mutlu olduklarını belirtti. Fırat ayrıca, açıklamasında “İhtiyaç Haritası olarak ‘El Ele Destek Hareketi’ projesi kapsamında kalkınmanın sadece bölgesel ya da kentsel ekonomik kaynaklara bağlı olmadan yerel esnaf ve küçük işletmelerin de aktif katkısıyla gerçekleşebileceği bilinciyle hareket ettik. Bu fonu doğru kaynaklara, hızlı ve etkin bir şekilde aktarmak, toparlanma çalışmalarında yerel işletmelere destek olmak gayesiyle, gerçek ihtiyaç sahipleri ve destekçilerini sosyal pazar yeri platformunda buluşturduk. ‘Mastercard’ ve ‘İhtiyaç Haritası’, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını yerel esnaflardan sağlayabileceği bir sistem oluşturdu ve bu proje için her il bazından analizler yaparak bir doğru datanın elde edilmesini sağladık” ifadelerini kullandı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Online Oyun Alışverişi Yapan ‘Mastercard’ Sahiplerine 50 TL Para İadesi Kazanma Fırsatı! 

‘İstanbulkart Mobil’ Uygulamasına, ‘Masterpass’ Ödeme Sistemi Entegre Edildi

Pandemi Döneminde, Türkiye’de Küçük Esnafa Destek Arttı  

Dijital Finansman Şirketi ParamKredi e-ticarete Yenilikler Ekliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz