Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Milli Eğitim Bakanlığı, lise öğrencileri için yazılım eğitimini kullanıma açtı. Liseli öğrencilerin yazılım konusunda kendilerini geliştirmeleri için açılan uluslararası akredite yazılım geliştirme programı sertifikalı bir eğitim programı olacak.

Son dönemde hem Cumhurbaşkanı hem Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamalarıyla yazılım ve teknolojiye yapılan eğitim yatırımları ve programları devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu yeni açıklamayla, yazılım ve teknolojiyle ilgilenen liseli gençlere sevindirici bir haber geldi. Bakanlık, söz konusu alanlarda kendilerini geliştirmek isteyen liseli öğrencilere uluslararası akredite yazılım geliştirme programı öğrencilerin kullanımına açtı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, aynı zamanda öğretmenlerin de bu alanlarda gelişmesi için uzaktan eğitim faaliyetleri düzenlediklerini ve bu eğitimlerin lise öğrencilerinin kullanımına açıldığını aktardı.

Yazılım ve teknoloji eğitimlerinin Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak maksadıyla Google ve Cisco iş birliğinde gerçekleştirileceğini de belirtti. Bakan Selçuk, açıklamasında söz konusu eğitimlerde aynı zamanda Android program yazmak için gereken bilgilerin de verileceğini açıkladı. Bu bilgilerin ve programlama dillerinin bulunduğu üç eğitimin de eklendiği ve öğrencilerin pratik yaparak öğretici uygulamalar geliştireceklerini de aktardı. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Uluslararası Akredite Yazılım Geliştirme Programı Eğitiminin Haberini Twitter’dan Verdi

Ziya Selçuk’un söz konusu Tweet’inde:

 “Google iş birliğinde ‘Flutter ile Yazılım Geliştirme’ ve ‘Kotlin ile Yazılım Geliştirme’ Android uygulama eğitimleri, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Youtube kanalı üzerinden tüm öğrenci ve öğretmenlerin erişimine açıldı. Google ve Cisco iş birliğinde hazırlanan bu programlarla öğrencilerin mobil uygulama oluşturma, yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data konusundaki bilgi ve becerilerinin artırılmasını hedefliyoruz”

“Flutter ile Yazılım Geliştirme” Android, iOS ve Windows gibi birçok platformda çalışabilen uygulamalar geliştirmeyi sağlayan açık kaynaklı bir yazılım geliştirme kiti diyebiliriz. Bu sayede iki platformda birden çalışabilen programlar üretecek gençler, bu şekilde eğlenerek kendilerini geliştirmeyi başaracak.

‘Kotlin ile Yazılım Geliştirme’ ise biraz daha farklı diyebiliriz. Diğer tarafta çok platformlu uygulamalar üzerinde durulurken Kotlin’de Android üzerine yoğunlaşılıyor ve yüksek performanslı uygulamaların geliştirilmesini sağlıyor. Program kapsamında en popüler yazılım dillerinden biri olan Python eğitimi de uluslararası sertifikalı öğretmenler tarafından öğrencilere sunulacak.” sözleri yer aldı.

İlginizi Çekebilir:

Berat Albayrak’tan, “1 milyon yazılımcı” projesi için açıklama

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz